Categories Lajme

Bilanc lufte nga i ftohti në Shqipëri, 8 viktima në 2 javë

8 viktima është bilanci i të ftohtit në këto dy javë të para të vitit 2019. Moti i keq dhe temperaturat e ulëta që kanë përfshirë vendin tonë në ditët e para të muajit janar kanë shënuar edhe disa vikima në disa qytete.

Viktima e parë është shënuar në fshatin Ravonik të Korçës në datën 5 janar. 55 vjeçari ka humbur jetën kur ka qenë duke lëvizur me biçikletë në rrugën e fshatit.

Vetëm 5 ditë më pas, në datën 10 janar një 60-vjeçar humbi jetën si pasojë e të ftohtit në qytetin e Korçës. Ilia Lifo u gjet i pajetë në një ndërtesë të braktisur në zonën e ish-Poligonit të Bonifikimit, të cilën e kishte përshtatur si banesë dhe jetonte i vetëm.

Temperaturat e ulëta që përfshin vendin tonë, shënuan edhe viktimën e tretë në rajonin juglindor. Në datën 11 janar një 38-vjeçar është gjetur i pajetë në banesën e tij në qytetin e Pogradecit. Anastas Shuka vuante nga skicofrenia dhe jetonte i vetëm pas vdekjes së dy prindërve të tij, ndërsa në dhomën ku është gjetur i pajetë mungonte ngrohja.

Në qytetin e Shkodrës, 52 vjecari Tonin Loci ka humbur jetën pasi u zu poshtë teksa u shemb catia e një pike karburanti. Dyshohet se shkak ka qenë rëndesa e dëborës në cati.

Moti i keq shënoi edhe një tjetër viktimë, këtë herë në fshatin Perlat të Mirditës, ku ka ndërruar jetë një punonjës i OST. Gjovalin Angjelin Lesh Qafa, 58 vjeç, ka humbur jetën teksa po punonte për rregullimin e një defekti në linjën e energjisë. Dyshohet se 58 vjeçari nga Laçi ka pësuar infarkt. Ai ishte pjesë e një ekipi pune që po riparonte defektet e shkaktuara nga moti i keq.

Edhe në kryeqytet është shënuar një viktimë nga të ftohtit. 68 vjecari Hasan Hykja ka ndërruar jetën në pranë urgjencës së QSUT.

Edhe kjo javë ka nisur me viktima të tjera, kjo e hënë ka shënuar një tjetër viktimë në qytetin bregdetar të Durrësit. Viktima ishte struktur pranë një strehe të improvizuar për të qendruar në lagjen numër 4 të qytetit, ndërsa dyshohet se ka disa ditë që ka ndërruar jetë. Sipas të dhënave të deritanishme, dyshohet se trupi i pajetë i përket një shtetasi nga Vlora, Viktor Dhima, i cili ishte shpallur i zhdukur nga familjarët e tij.

Kjo e hënë ka sjell edhe një tjetër viktimë sërish në qytetin e Korcës për shkak të të ftohtit. Ndërsa ka shkuar të marre ushqime me gomar, 53 vjecari Ajet Zikollari ka humbur jetën. Ngjarja eshte regjistruar ne zonen e Proptishtit. Nuk ka mundur te kthehej ne banese pasi kishte ngrirë në borë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME