Categories Lajme

Detaje/ “E kanë goditur me thikë në qeli”, si u vra nga bandat në burgun grek shqiptari

Mediat greke kanë publikuar detaje të reja nga vrasja në burg e shqiptarit Albert Baku. Vrasja ka ndodhur në godinën e të burgut rreth orës 12: 45 të ditës së djeshme.

Bëhet e ditur se viktima ndodhej në qelinë e tij bashkë me shokët e tjerë po shqiptarë. Sipas mediave greke ai dhe banda e tij kanë pasur dijeni se Baku po transferohej në burgun e Koridallos. Ata janë futur në qelinë e tij dhe e kanë goditur në qafë me një thikë artizanale.

Nga ana tjetër Ministria e Drejtëisë ngre pyetje se përse në atë orë dera e qelisë ishte e hapur. Me ligj në Greqi ajo lejohet të jetë e hapur deri në orën 11:30 pasi të burgosurit janë numëruar dhe më pas kanë ngrënë drekën. Përveç këtij detaji, në qelinë e vrasësit u gjetën mbi 300 euro dhe thika artizanale duke hedhur dyshime lidhur me sigurinë në burgje.

Vrasësi i Bakos, identiteti i të cilit ende nuk është bërë i ditur, akuzohet për vrasjen e avokatit Michalis Zafiropulos. Ai bashkë me viktimën do të dilte (sot) para trupës gjykuese ku do të përballeshin me akuzën e tentativës së vrasjes së avokatit.

Albert Baku vuante dënimin në një tjetër burg grek, pasi ishte arrestuar për ngjarjen e vitit 2014.

Në nëntor të vitit 2014, në një bar në Mikrolimano të Greqisë, ku argëtoheshin edhe fëmijë, Baku hapi zjarr me kallashnikov ku plagosi 14 persona.

Po ashtu Baku akuzohej se urdhëroi dy shqiptarë që të vrisin avokatin grek Michael Zafiropoulos.

Baku u arrestua asokohe në Bullgari, pasi ishte shpallur në kërkim nga policia greke.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME