Categories Lifestyle

Disa sekrete si t’i ruani patatet më gjatë

Patatet janë një ndër perimet më të përdorura dhe për këtë arsye, shumica prej nesh jemi mësuar t’i blejmë ato në sasi të mëdha. Por çfarë ndodh kur i mbajmë në kuzhinë për shumë gjatë pa i gatuar?

Ata fillojnë të mbijnë dhe zbuten. Për të shmangur këtë situatë dhe për t’i mbajtur të freskëta për aq kohë sa të jetë e mundur, ndiqni këto këshilla të thjeshta.

– Mos i ruani në frigorifer. Me këtë mënyrë të gabuar të ruajtjes, niseshteja shndërrohet në glukozë, duke bërë që shija dhe struktura e tyre të mos jetë aq e mirë pas gatimit.

– Për ruajtjen më të mirë, preferoni t’i ruani në një vend të thatë, të ftohtë dhe të errët. Depoja e shtëpisë tuaj është ndoshta vendi ideal për diçka të tillë. Nëse nuk keni shumë hapësirë, të paktën sigurohuni që t’i vendosni në një vend pa dritë.

– Shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë të patates me çimenton ose ruajtjen e saj në qese najloni. Mënyra më e mirë është t’i vendosni në një qese letre, ku patatet mund të “marrin frymë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Studimi/ Kjo është mosha kur njerëzit janë më të pakënaqur me jetën

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Çfarë i bën njerëzit më të lumtur se paratë?

Lumturia është një qëllim i përbashkët për të gjithë ne, por shpesh shoqërohet me kërkimin…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Njihuni me vendin më të lumtur në botë, këto janë tre arsyet kryesore që e veçojnë

Mbajtja e rekordit për përqindjen më të lartë të qytetarëve të lumtur, për shumë vite,…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse ushqimet e konservuara janë të rrezikshme, kujdesi që duhet të tregoni kur i blini

Ritmi i shpejtë i jetës shpesh bëhet shkaktar edhe për mënyrat e gabuara që njerëzit…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?!

Çdo ditë e më shumë, njerëzit po harrojnë të shijojnë jetën e tyre reale duke…

LEXO ME SHUME