Categories Lajme

Firmat britanike gati për të vendosur mikroçipe tek punonjësit

Kompanitë në Britaninë e Madhe po mendojnë seriozisht për vendosjen e mikorçipeve tek punonjësit e tyre për të rritur sigurinë.

Biohax, një kompani suedeze që ofron implantet e çipeve të njeriut, tha për median britanike “Daily Telegraph” se ishte në bisedime me një numër firmash ligjore dhe financiare në Mbretërinë e Bashkuar për të vendosur tek stafi mikroçipin.

“Me sa duket, një pronar biznesi që ka qindra mijëra punonjës ndoshta beson se vendosja e miktroçipot në dorën e punonjësit është më e lehtë se dhënia e një pasaporte sigurie”, tha Jowan Österlund, themeluesi i Biohax.

Disa punonjësi janë pyetur lidhur me vendosjen e mikroçipit dhe kanë qenë dakord, por nuk kanë munguar edhe ata që nuk e kanë pëlqyer këtë ide.

Biohax thotë se mikroçipet e saj, kushtojnë 150 Paund secila.

Ata vendosen nën lëkurë mes gishtit të madh dhe gishtit tregues dhe mund të përdoren për të hapur dyert, për të ndezur makinën, por edhe shërbime të tjera.

Österlund tha se kompanitë e mëdha, si ato me mbi 200,000 punonjës, mund të ofronin këtë si diçka opsionale për t’i lehtësuar jetën e punonjësve të tyre dhe për të shpëtuar paratë e kompanisë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME