Categories Bota, Politike

Fitorja e Melonit “tremb” Europën! BE hesht, mesazhe urimi vetëm nga partitë e djathta

Pas fitores së zgjedhjeve në Italia nga e djathta në Bruksel duket se ka rënë heshtja. Ende asnjë mesazh për fitoren e Melonit, ndërsa përkrahësit e saj në vende të tjera dhe homologë të së djathtës nëpër botë kanë nxituar të urojnë kreun e “Fratelli di Italia”.

E para që ka reaguar ka qenë Marine le Pen, udhëheqësja e partisë së ekstremit të djathtë në Francë. Ajo ka vlerësuar Melonin për rezistencën ndaj kërcënimeve të Bashkimit Evropian.

Le Pen ka shkruar në Twitter se populli italian vendosi të marrë në dorë fatin e tij duke zgjedhur një qeveri patriotike dhe sovraniste dhe luftuar kundër qeverive antidemokratike dhe arrogante të Brukselit.

Edhe nga Hungaria e Viktor Orban urimi nuk ka vonuar. Ka qenë drejtori politik i kryeministrit hungarez që ka uruar partitë e krahut të djathtë të Italisë për fitoren. Ai është shprehur se ata dhe miqtë e tyre italian ndajnë një vizion dhe qasje të përbashkët ndaj sfidave të Evropës.

Edhe ekstremi i djathtë në Spanjë i Santiago Abascal, ka shkruar se tashmë miliona evropianë i kanë shpresat e tyre të mbështetura te Italia.

Fitorja edhe pse e paralajmëruar e Melonit ka shtuar ankthin në union I cili tashmë do të duhet të përballet me një tjetër Orban. Frika më e madhe është qasja e butë që e djathta ka ndaj liderit rus Putin ndërkohë që lufta është jo shumë larg BE.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Politike

Princi William i dorëzon titullin e lartë ‘OBE’ pedagogut shqiptar Andi Hoxhaj

Princi William i ka dorëzuar pedagogut shqiptar Andi Hoxhaj titullin e lartë të Urdhrit më…

LEXO ME SHUME
Categories Bota

SHBA, një person me fat nga New Jersey fiton jackpotin e Mega Millions prej 1.13 miliardë dollarë

Një person i vetëm në New Jersey ka fituar çmimin e parë të Mega Millions…

LEXO ME SHUME
Categories Bota

Ndjekja si nëpër filma në arën me misër përfundon me aksident fatal (Video)

Këto janë pamjet kur një shofer i dehur ndiqet nga policia në një fushë me…

LEXO ME SHUME
Categories Bota

Sulmi tragjik në Moskë, Putin flet për herë të parë: Armiqtë tanë nuk do të na ndajnë

Presidenti rus Vladimir Putin ka folur për herë të parë pas sulmit tragjik që ndodhi…

LEXO ME SHUME
Categories Bota Lajme

Vdes aktorja Robin Bernard, trupi i saj u gjet në një fushë, mister shkaqet e vdekjes

Aktorja Robin Bernard, e njohur për rolin e saj në General Hospital, ka vdekur në…

LEXO ME SHUME