Categories Lajme

Hyn në fuqi amnistia/Bashkia apel qytetarëve për regjistrimin e vendbanimit

Qytetarët e Tiranës që jetojnë në tre lagjet e reja të krijuara në kryeqytetet apo që nuk e kanë bërë ende regjistrimin e saktë të vendbanimit të tyre, mund të përfitojnë nga amnistia dhe ta bëjnë këtë pa gjobë. Ndryshimet në ligj që mundësojnë këtë amnisti kanë hyrë në fuqi, ndaj duke filluar që nga kjo javë do të duhet të paraqiten pranë pranë njësisë administrative ku realisht banojnë për të bërë regjistrimin e saktë.

Për t’u regjistruar duhen vetëm dy dokumente, kopje e kartës së identitetit dhe një kopje e dokumentit që vërteton marrëdhënien juridike të personit me pronësinë, qira apo pronar. Nisur pikërisht nga kjo mundësi e krijuar Drejtoria e Përgjithshme Juridike, Aseteve dhe Licencimit në Bashkinë Tiranë, referuar ndryshimeve ligjore u kërkon të gjithë administratorëve të 24 njësive administrative dhe 3 lagjeve të reja që të marrin të gjitha masat për t’u krijuar kushte dhe procedura sa më të lehta banorëve që të bëjnë regjistrimin.

Një ndër pikat e rëndësishme të ligjit të mësipërm, në funksion të lehtësimit të shërbimeve ndaj qytetarit, ka të bëjë me pezullimin e masës administrative me gjobë për një periudhë 6-mujore për të gjithë shtetasit që s’kanë bërë regjistrimin e vendbanimit aty ku ata banojnë realisht.

Ky ndryshim ligjor përkon me nismën e ndërmarrë edhe nga Bashkia e Tiranës për krijimin e tre lagjeve të reja në territorin e saj.

Për sa më sipër, ju lutem merrni të gjitha masat e nevojshme për njoftimin e qytetarëve për ndryshimet e reja ligjore dhe regjistrimin e tyre në njësitë administrative apo në tre lagjet e reja, ku ato kanë realisht vendbanimin e tyre”, thuhet në shkresën e kësaj drejtorie.

Natyrisht që qytetarët duhet të shpejtojnë që të përfitojnë nga kjo amnisti, pasi ligji u lë kohë atyre që të bëjnë lëvizjen e vendbanimit deri në muajin prill. Pra kushdo brenda kësaj periudhe ka mundësi që të bëjë regjistrimin e saktë pa iu nënshtruar penalizimeve me gjobë.

Çdo qytetar e ka për detyrë ta bëjë regjistrimin e saktë, pasi kjo nuk është jo vetëm në të mirë të tij, por edhe në të mirë të vet zonës dhe i vjen në ndihmë institucioneve që të bëjnë një shpërndarje më të mirë të buxhetit dhe investimeve

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Djali i madh thuri planin! Vrasja dhe groposja e Pëllumb Metës nga tre fëmijët, zbulohet motivi i krimit. Hyseni i premtoi Hygertës se nëse merrte autorësinë…

21:59 – 03.03.24gsh Hetuesit në Durrës po kalojnë në sitë të imët të gjithë elementët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përgatituni për një javë me shi dhe borë, ja si do të jetë moti për 5 ditët e ardhshme

Vendi ynë gjatë kësaj jave do të dominohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Lushnjë, makina përplas një endacak dhe largohet me shpejtësi nga vendngjarja

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Tre urat – Garbjan,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosen me armë zjarri dy të rinj shqiptarë në Itali

Dy të rinj shqiptarë, të dy 26 vjeç, janë plagosur me armë zjarri në Itali,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpërthimi në biznesin e deputetit socialist të Lushnjes, ish-drejtoresha e Tatimeve: Ky është krim shtetëror

Para dy ditësh në Lushnjë ndodhi një shpërthim, ku humbën jetën babë e bir dhe…

LEXO ME SHUME