Categories Lifestyle

Ja fjalitë që njerëzit toksikë thonë për t’ju bërë të ndiheni keq

Nëse flitet për negativitet, mizori apo viktimizim, disa persona mund të themi se janë mjeshtra të praktikimit të të gjithave. Këta njerëz do të gjykojnë edhe në situatën më të keqe të jetës tënde.Njerëzit toksikë janë manipulatorë. Gjykojnë, nuk marrin përgjegjësi për veprimet e tyre, as për gabimet dhe as për mënyrën se si i bëjnë të tjerët të ndjehen. Por cilat janë frazat më të zakonshme që thonë ata, për të na bërë të ndjehemi keq.

“Po bëhesh dramatik”

Me këtë fjali një njeri toksik të bën të mendosh se je ti shkaktari i gjithë fatkeqësisë së po të ndodh. Dëmi që të bëhet kur të etiketojnë si shkaktar të çdo fatkeqësie është shumë i madh, të shkakton një sens faji si dhe ulje të vetëbesimit.

“Nuk di se çfarë flet”

Nuk i pëlqen askujt që ajo që thotë të perceprohet si gjë e pakuptimtë. Fjalë si “Nuk di se çfarë po flet”, krijojnë energji negative dhe të bëjnë të ndjehesh i ofenduar si dhe në siklet.

“Është faji yt”

Në fakt nuk është se është faji yt gjithnjë edhe sikur të jetë, nuk është se ndryshon gjë. Çfarë do të thotë? Me pak fjalë, në mendjen e një njeriu toksik, çdolloj përballje është një luftë e cila duhet fituar. Përdor çdo gabim edhe ato më të pafajshmet që të të bëjë të ndjehesh fajtor.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME