Categories Lifestyle

Kujdes nga kolla e gjatë! Mjekia e “HYGEIA”-s, Marina Zoto: Mund të jetë alergji, ose astmë!

Ditët e fundit është regjistruar një rritje e numrit të pacientëve me shenja të një kolle të zgjatur. Për shkak se shumë e konsiderojnë si virozë, pacientët paraqiten me vonesë te mjeku ku zbulohet se shkak ka qenë një tjetër problem. Një prej tyre sipas mjekes Marina Zoto në spitalin “Hygeja” janë edhe alergjitë.

Marina Zoto, mjeke në spitalin “Hygeja”: “Duhet të kemi parasysh që një virozë shoqërohet me kollë, por nëse kolla zgjat më shumë se disa ditë dhe për më tepër nëse përsëritet pas çdo viroze, të mendojmë se ndoshta bazë e kësaj mund të jetë alergjia”. Diagnostikimi i shpejtë mund të zbulojë edhe sëmundje të tjera.

Marina Zoto, mjeke në spitalin “Hygeja”: “Kolla mund të jetë një nga shenjat e astmës në alergji, dhe astma është shumë e shpeshtë tek fëmijët dhe tek të rinjtë. Gjithashtu, shikoj raste me komplikacione të inozitit, ku përsëri në shumicën e rasteve sinoziti duket se ka një bazë alergjike”.

Këshilla e Zotos shkon në marrjen e plotë të kurës.

Marina Zoto, mjeke në spitalin “Hygeja”: “Duhet të kemi kujdes që episodet të mos përsëriten dhe paralelisht bëj thirrje që mjekimet që rekomandohen të mos ndërpriten në mes sapo të ikin simptomat”.   

Ndërsa, në rast të astmës, Zoto shton se mjekimi është i ndryshëm.

Marina Zoto, mjeke në spitalin “Hygeja”: “Nëse vërtetohet alergjia ne rekomandojmë ato që ne i quajmë si mjekime mbajtëse dhe që janë mjekime që ne i rekomandojmë ndoshta për 1 apo 2 muajt e ardhshëm në mënyrë që simptomat të qetësohen plotësisht dhe të mos kemi ri-acarime të astmës apo të simptomave të alergjisë”.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME