Categories Kuzhina

Lakror me qepë dhe domate

Lakror me qepë dhe domate

Përbërësit:

Brumi

600 gr miell

350 ml ujë

kripë

pak vaj

Mbushja:

500 gr qepë

800 gr domate

kripë dhe piper të zi

vaj ulliri

pak nenexhik ( opsionale)

Përgatitja:

Fillimisht bashkojmë në një tas përbërësit e brumit, I punojmë me dorë sa të filloj të lidhet brumi e më pas e punojmë me duar për 10 minuta. E Mbulojmë brumin me një pecetë dhe e lëmë të pushojë për 20-30 minuta. Gjatë kësaj kohe në një tigan kaurdisim qepën të prerë në kubikë, fillimisht pa vaj vetëm me pak kripë kur qepa të ketë avulluar lëngun, shtojmë vajin dhe e kaurdisim deri sat ë zverdhet dhe të zbutet plotësisht. Shtojmë domaten të qëruar fillimisht nga lëkura dhe të prerë në kubikë. Kryesisht tulin e saj pa lëng.Shtojmë 1 lugë cai sheqer, kripë, piper dhe e lëmë të ziejë për 10 minuta.Gjatë kësaj kohe ndajmë brumin në kulacë të cilat I lëmë të pushojnë 10 minuta e më pas I hapim në diametër 20 cm, I lyejmë me vaj dhe bashkojmë 5 kulacë bashkë dhe 5 të tjera bashkë secilin nga këto bashkime e hapim në 1 petë të vetme.

Lyejmë tepsinë me vaj dhe vendosim petën pak të rrudhur. Shtrojmë mbushjen mbi të dhe pasi hapim petën tjetër e mbulojmë mbushjen. E spërkasim me vaj dhe e vendosim në furrën e parangrohur në temperaturë 190 gradë Celsius për 25-30 minuta.

Shënim: Ka dhe mënyra të tjera të gatimit të lakrorit. Duke ndarë brumin në dy pjeë, hapim një petë të vetme vendosim një pjatë në mes dhe presim 8 pjesë nga pjata tek fundi I petës. E lyejmë komplet sipërfaqen me vaj dhe largojmë pjatën dhe palosim pjesët e prera  mbi rrethin në qendër e lëmë të pushojë për 15 minuta dhe e hapim me duar ose me rolon në një petë të vetme. E vendosim në tepsi, vendosim mbushjen, kështu veprojmë dhe me brumin e mbetur. Mbulojmë mbushjen kthejmë anët e spërkasim me vaj dhe e pjekim në temperaturë 190-200 gradë Celsius për 25-30 minuta.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuzhina

Kjo picë e shijshme nuk do ju shëndoshë

Nëse hani shpesh pica dhe dëshironi të hiqni qafe sasinë e tepërt të karbohidrateve, kjo…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Video/ Tavë me makarona

Recete nga znj Eneida Përbërësit 300 gr makarona 200 gr mish të grirë 2 qepë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me pure patate në furrë…

Qofte me pure patate në furrë . Përbërësit: Për purenë: 1 kg patate 1 gotë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me patate

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Lulelakër në furrë me salcë beshamel nga zonja Albana

Lulelakër në furrë me salcë beshamel Përbërësit: 1 kg lulelakër 2 lgj gjalpë 3 lgj…

LEXO ME SHUME