Categories Sport

Manipuluan rezultatet e ndeshjeve, 15 persona prangosen

Futbolli nuk është e vetmja disiplinë sportive ku rezultati manipulohet. Së fundmi, në skenë ka dal edhe tenisi, me policinë spanjolle që ka nisur një hetim për të gjetur drejtuesit e kësaj skeme.
Nga hetimet e deritanishme, policia iberike ka bastisur 11 shtëpi si pjesë e operacionit, duke çuar në 15 numrin e të arrestuarve, duke përfshirë një numër lojtarësh. Autoritetet nuk zbuluan emra, por dyshohet se mes tyre është një yll i Grand Slamit të New York-ut në US Open. Por si ndodhte manipulimi?

Në një deklaratë të “Europol” thuhet:

Një grup kriminal, i drejtuar nga armenët përdorte një lojtar profesionist të tenisit, i cili vepronte si lidhja midis bandës dhe pjesës tjetër të grupit kriminal. Pasi ata i korruptuan lojtarët, anëtarët e rrjetit armen morën pjesë në ndeshje për të siguruar që lojtarët e tenisit të përputheshin me atë që ishte rënë dakord më parë dhe u dha urdhër anëtarëve të tjerë të grupit që të vazhdonin me baste të vendosura në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar“.

28 lojtarë profesionist po hetohen për shkelje të mundshme, ndërkohë që nga kjo bastisje u konfiskuan rreth 167 mijë euro, së bashku me kartat e kreditit, automjetet luksoze dhe një armë gjahu. Llogaritë bankare kanë qenë gjithashtu të ngrira.Europol, agjencia e zbatimit të ligjit të Bashkimit Evropian, luajti një rol mbështetës në operacion dhe tha se të paktën 97 ndeshje nga turnet “Futures” dhe “Challenger” ishin të fiksuara.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Sport

LISTA ME 27 EMRAT/ Sylvinho shpall skuadrën shqiptare të kompionatit evropian

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Sylvinho bëri publike listën e futbollistëve të Kombëtares Shqiptare të futbollit…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Laçi-Flamurtari/ Shtangen vendasit, vlonjatët rikthejnë baraspeshën (VIDEO)

Laçi pret Flamurtarin në takimin e vlefshëm për finalen e “play-out”-it të Kategorisë Superiore. Fituesi…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Rekordi i Vllaznisë së femrave, 11 herë radhazi kampione e Shqipërisë

Vllaznia e femrave nuk njeh rivale në kampionat. Vajzat shkodrane fituan në finalen e “Final…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Në prag të Final Four, FSHF publikon kalendarin, tre ndeshje në një javë

Tre ndeshje në një javë. Federata shqiptare e futbollit zbuloi dhe kalendarin për 3 javët…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Haaland i rikthehet golave, Man. City fiton 0-2 kundër Nottingham dhe ndjek Arsenalin

Në “City Ground” Nottinghami vendas u mund 0-2 nga Manchester City. “Qytetarët” tanimë janë në…

LEXO ME SHUME