Categories Kulture

Memoriali i Skënderbeut, destinacion që vlen të vizitohet / FOTO / VIDEO

Projekti për rehabilitimin e Memorialit të Skënderbeut përfundoi duke nxjerrë në dritë pas restaurimit, këtë vend i cili në vetvete tregon historinë e identitetit tonë. Tashmë ky vend është destinacioni i ri kulturor për vizitorët vendas dhe të huaj.

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro inspektoi punimet në Memorialin e Skënderbeut.
Ajo u shpreh se, ”memoriali i Skënderbeut në rrënojat e kishës së Shën Nikollit dhe muret antike dolën në dritë në një restaurim të plotë nga projekti i Institutit të Monumenteve të Kulturës.

”Shumë krenare për restaurimin dhe rikualifikimin e Memorialit të Skenderbeut mbi rrënojat e Kishës së Shën Nikollit në Lezhë.Ndriçimi i ri skenografik, restaurimi dhe konsolidimi i mureve antike, trajtimi i çdo guri e i çdo pëllëmbe mermeri, rehabilitimi i simbolit të varrit të Skënderbeut, janë befasues ndërsa kane nxjerrë në dritë një destinacion që vlen të rizbulohet ndryshe”, tha Kumbaro.

Vendvarrimi i Skënderbeut përbën njërin prej monumenteve më të rëndësishëm në historinë e Shqipërisë. Përveç mureve të kishës, në këtë objekt gjendet edhe absida, ku ndodhet i vendosur busti i Skënderbeut, afresku i Shën Nikollit, dritaret dhe tri harqet mbi derën e kishës.

Në mure janë të varura 25 mburoja prej bronzi, të cilat tregojnë 25 betejat kryesore të Skënderbeut. Mbi pllakën e mermerit janë vendosur kopje të shpatës dhe përkrenares prej bronzi të Skënderbeut. /a.a/ /a.g/

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate”, nata e dytë me dhjetra grupe artistike nga Konispoli, Saranda, Delvina, si dhe nga mbarë Shqipëria dhe Kosova

Për dy netë radhazi, me nismën e bashkisë së Konispolit dhe mbështetjen e Këshillit të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Në Pallatin e Kulturës “Labëria”, u zhvillua faza finale e festivalit “Gurra Folk Fest”, edicioni i VI

Për të gjashtin vit radhazi, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë, në koordinim me Drejtorinë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Përkujtohet Kuvendi i Besës në Senicë

Në fshatin Senicë, të njohur si “ballkon” i krahinës së Rrëzomës, 254 vite më parë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Këngëtari grek u kërkon falje shqiptarëve: Faleminderit shumë! Disa herë Greqia ju ka lënduar

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më të mirë të vitit

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më…

LEXO ME SHUME