Categories Lajme

Në këtë vend, bie borë deri në 5 metra

Europa javëve të fundit është ‘pushtuar’ nga reshjet e mëdha të borës, të cilat po vazhdojnë ende në disa vende, transmeton Gazeta Metro.

Vendet më të prekura nga bora e ngricat janë Gjermania, Zvicra e Austria, derisa në këtë të fundit po thuhet se ka rënë borë deri në 5 metra.

Të trija këto janë prekur nga stuhitë e borës dhe ortekët të cilat deri tani u kanë marrë jetën 26 personave, kurse sot meterologët kanë paralajmëruar për reshje dhe erëra deri në 160 kilometra në orë.

Në provincën e Salzburgut, tani 17.000 njerëz janë të shkëputur nga pjesa tjetër e botës për shkak të reshjeve të mëdha të borës, ndërsa shërbimet e shpëtimit dhe të shërbimeve të tjera po punojnë me fuqinë dhe kapacitetin, transmeton KosovaPress.

Rreziqet e ortekëve gjithashtu e bëjnë trafikun hekurudhor të vështirë dhe disa linja janë të mbyllura.

Kujtojmë se përveç Austrisë, Gjermanisë e Zvicrës, gjendje më e mirë nuk është as në Greqi.

Atje, për herë të parë pas disa viteve janë shënuar temperatura të ulëta rekord, deri në -27 gradë Celsius.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME