Categories Politike

Nënshkrimi i tri marrëveshjeve në Samitin e Berlinit, Rama: U arritën falë kancelarit Scholz!

Kryeministri Edi Rama është shprehur se nënshkrimin e tri marrëveshjeve në samitin e Berlinit, në kuadër të Open Balkan “i priste me padurim” dhe ato u arritën pasi kancelari gjerman Olaf Scholz punoi shumë fort për t’i bindur të gjithë t’i nënshkruanin.

“Nuk mund të mos theksoj se këto marrëveshje i prisnim me padurim prej 2-3 vitesh, ishin të bllokuara. Kancelari punoi shumë fort për ti bindur të gjithë t’i nënshkruanin. Sot patëm tri nënshkrime në kuadër të Open Balkan.

Të gjithë janë të përfshirë në kuadër të këtyre marrëveshjeve.

Tingëllon e çuditshme dhe mënjanuese për popullin e Kosovës, që s’mund të lëvizim lirshëm në BE”, tha Rama.

TRI MARRËVESHJET

1. Marrëveshja mbi lëvizjen e lirë me karta identiteti në Ballkanin Perëndimor

2. Marrëveshja mbi njohjen e diplomave të Arsimit të Lartë në Ballkanin Perëndimor

3. Marrëveshja për njohjen e kualifikimeve profesionale të mjekëve, dentistëve, arkitektëve në kontekstin e marrëveshjes për tregtinë e lirë në Europën Qendrore

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Politike

Princi William i dorëzon titullin e lartë ‘OBE’ pedagogut shqiptar Andi Hoxhaj

Princi William i ka dorëzuar pedagogut shqiptar Andi Hoxhaj titullin e lartë të Urdhrit më…

LEXO ME SHUME
Categories Politike

Berisha: Beleri në burg për interesat mafioze të Olsi Ramës dhe Edi Ramës në brigjet e Himarës

Kreu i PD, Sali Berisha deklaroi sot se vendimi për të mbajtur në burg Belerin…

LEXO ME SHUME
Categories Politike

Kërkesa e Zelenskyt për prodhim municionesh për Ukrainën, Rama: Të gjithë thanë po, jo vetëm Shqipëria

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka deklaruar se vendet e Ballkanit Perëndimor i kanë thënë…

LEXO ME SHUME
Categories Politike

Pse ishte Alex Soros në samit? Rama nuk ia kursen gazetares: Harroi të të pyeste ty

Është zhvilluar ditën e stome në Tiranë Samiti BE- Ballkani Perëndimor. Teksa është ezauruar e…

LEXO ME SHUME
Categories Politike

Shtyhet seanca për Belerin, avokati: Proces i montuar për të mbajtur Himarën

Shtyhet për në 5 mars seanca për Alfred Belerin, kryebashkiakun e pabetuar të Himarës. Në…

LEXO ME SHUME