Categories Covid-19

Pneumologu flet për vaksinat: Është armà që duhet ta shfrytëzojmë!

Në ditët e sotme përdorimi i maskës është bërë i domosdoshëm për tu mbrojtur nga Covidi. Por mjeku pneumolog, Ardian Jorgji thotë se për format e reja të virusit, maskat aktuale nuk janë efikase. “Për format e reja, maskat aktuale nuk janë efikase. Ka filluar të diskutohet në gjithë botën dhe të shohim si do ndryshohet lloji i maskës”, u shpreh mjeku.

Ndërsa për imunitetin pas kalimit të Covidit, mjeku tha: “Opinioni që dominon është 2-3 muaj. Kjo deri tani, por do të shohim në të ardhmen. Kjo është për Covidin klasik, por format e reja jo. Për format e reja, të infektuarit po ndodh të riinfektohen”.

Sa i takon vaksinave, mjeku tha se për momentin është arma që duhet të shfrytëzohet, pavarësisht se një vaksinë ideale ende nuk ka. “Vaksina ideale do vonohet të vijë. Është një armë që duhet ta shfrytëzojmë. Edhe për format e reja po diskutohet efikasiteti i vaksinave, kështu që vigjilenca nuk duhet humbur”, u shpreh mjeku Jorgji.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Covid-19 Lajme

Asnjë humbje jete nga Covid-19 në vend, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve

43 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID në 24 orët e fundit në vendin tonë.…

LEXO ME SHUME
Categories Covid-19

Dalin shifrat e Covid për ditën e sotme!

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 864 testime, 48 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 45…

LEXO ME SHUME
Categories Covid-19 Lajme

79 qytetarë të infektuar me COVID, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit nga situata pandemike…

LEXO ME SHUME
Categories Covid-19 Lajme

Alimehmeti ndan lajmin e mirë: Sot, dita e parë që nuk kam asnjë pacient me koronavirus

Epidemiologu i njohur, Ilir Alimehmeti ka ndarë sot me të gjithë një lajm të mirë.…

LEXO ME SHUME
Categories Covid-19 Lajme

Doza e katërt e vaksinës, Alimehmeti: Nuk ka kuptim të bëhet

Duke filluar nga dhjetori i vitit të shkuar, Izraeli u bë vendi i parë në…

LEXO ME SHUME