Categories Bota

Presidenti i Bjellorusisë i shqetësuar për një Luftë të Tretë Botërore

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, është cituar në media duke shprehur shqetësimet e tij për nisjen e një Luftë Trete Botërore, duke argumentuar se forcat ushtarake janë bërë pika kryesore e vendimmarrësve globalë.

Ai ka theksuar se kjo situatë ka arsye të vërteta për shqetësim, duke referuar në numrin e madh të ushtarëve të NATO-s dhe pajisjeve ushtarake që janë vendosur pranë kufijve të Rusisë dhe Bjellorusisë. “Forca ushtarake është bërë përsëri argumenti kryesor i paraqitur nga qendrat vendimmarrëse globale, sikur të mos jetë pasur kurrë miliona humbje në jetë njerëzish nga Lufta e Parë dhe e Dytë Botërore.

Tani ne jemi përfshirë fjalë për fjalë nga një parandjenjë e një Lufte të Tretë Botërore, e cila është rrëmbyer nga të gjithë. Ka arsye legjitime për shqetësime të tilla. Ka rreth 32,000 ushtarakë nga kontingjentet e unifikuara të NATO-s dhe forcave të armatosura të SHBA-së të stacionuar në afërsi të Bjellorusisë dhe Rusisë, në kuadër të operacioneve të aleancës që po kryhen në Evropë”, shpjegoi ai.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Bota

SHBA, një person me fat nga New Jersey fiton jackpotin e Mega Millions prej 1.13 miliardë dollarë

Një person i vetëm në New Jersey ka fituar çmimin e parë të Mega Millions…

LEXO ME SHUME
Categories Bota

Ndjekja si nëpër filma në arën me misër përfundon me aksident fatal (Video)

Këto janë pamjet kur një shofer i dehur ndiqet nga policia në një fushë me…

LEXO ME SHUME
Categories Bota

Sulmi tragjik në Moskë, Putin flet për herë të parë: Armiqtë tanë nuk do të na ndajnë

Presidenti rus Vladimir Putin ka folur për herë të parë pas sulmit tragjik që ndodhi…

LEXO ME SHUME
Categories Bota Lajme

Vdes aktorja Robin Bernard, trupi i saj u gjet në një fushë, mister shkaqet e vdekjes

Aktorja Robin Bernard, e njohur për rolin e saj në General Hospital, ka vdekur në…

LEXO ME SHUME
Categories Bota Lajme

Tërmeti i fortë shkund Malin e Zi, ndihet edhe në Tiranë!

Një tërmet i fortë është ndier në orët e para të mëngjesit në Malin e…

LEXO ME SHUME