Categories Bota, Lajme

Publikohen letrat e minutës së fundit, ndërmjet kryeministrës britanike dhe dy presidentëve europianë

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, dhe ai i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, kanë publikuar letrat e tyre dërguar kryeministres britanike, Theresa May.

Në vigjilje të votimit për marrëveshjen e Brexit, siç raportojnë mediat e huaja, May ka shumë mundësi që ta humbasë votimin.

Madje, The Guardian ka publikuar një artikull ku shpjegon se kryeministrja britanike mund të humbë nga 423 deri në 216 vota.

Ndërsa sot, Juncker dhe Barnier kanë dërguar letrën e cila duhet të ofronte siguri të mjaftueshme për të arritur marrëveshje mbi vijën e caktuar, veçanërisht duke ofruar sqarime edhe për mbështetje.

Dy presidentët kanë thënë se në qoftë se do të hynte në fuqi ‘forca e prapme’, kjo do të parashihte një marrëveshje jo optimale tregtare për të dyja palët, transmeton Gazeta Metro.

Forca e prapme’, është një politikë sigurimi e shkruar në  marrëveshjen e Brexit, dhe do të përdoret nëse në kufirin e Irlandës Veriore me Bashkimin Evropian vendosën policë dhe inspektorë, gjë që mund të dërgojë në nervozizëm nga qytetarët të cilët udhëtojnë dhe biznesmenët që bëjnë tregti nëpër atë kufi.

Ajo do të hyjë në fuqi si opsioni i fundit, nëse BE dhe Britania e Madhe nuk arrijnë një marrëveshje për tregti të lirë.

Në letër gjithashtu shkruan edhe për ligjin e Bashkimit Europian në Irlandën Veriore, përtej asaj që është jashtëzakonisht e nevojshme që të shmanget ky kufi i vështirë në ishullin e Irlandës, i cili njëkohësisht është edhe i vetmi kufi mes Britanisë dhe Bashkimit Europian.

Në mënyrë që t’i zbusin shqetësimet e britanikëve, liderët Europian kanë thënë se ‘forca e prapme’ do të ishte e përkohshme.

Kujtojmë se marëveshja për Brexit pritet të votohet gjatë ditës së nesërme nga parlamenti britanik, gjë që nëse nuk ndodhë do të ketë pasoja jo të mira për Britaninë e Madhe

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

U vra ndërsa pinte kafen në Memaliaj, vëllai i Marsel Çelës paralajmëron vetëgjyqësi: Të gjenden autorët!

Tre të vrarë dhe një i plagosur është bilanci i një atentati të ndodhur mbrëmë që…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Po lundronte me Jet Ski në liqenin e Vuat të Dejës bashkë me dy vajzat , 54-vjeçari humb kontrollin dhe përplaset me shkëmbin

Një aksident i frikshëm ka ndodhur në liqenin e Vaut të Dejës, ku një 54-vjeçar…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Masakra në Memaliaj, flasin banorët: Jemi të tronditur! Të vriten tre veta kot….!

Banorët e Memaliajt në një prononcim për mediat shprehen se janë të tronditur për atentatin…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosi me thikë një grua, prangoset 33-vjeçari

Policia ka vënë në pranga një 33-vjeçar, i cili ditën e djeshme dyshohet se plagosi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Të shtëna me armë zjarri pranë një lokali në Tale të Lezhës, një i plagosur

Një person ka mbetur i plagosur në Tale të Lezhës. Sipas informacioneve paraprake dyshohet se…

LEXO ME SHUME