Categories Lajme

“Skandal, dy ditë para zgjedhjeve”, Dendias informon Përfaqësuesin e Lartë të BE për arrestimin e Fredi Belerit

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka dalë me qëndrim zyrtar pas telefonatës që ka pasur me kryeministrin Edi Rama, lidhur me arrestimin e Fredi Belerit në orët e para të mëngjesit të sotëm, në Himarë.

Dendias thotë se prangosja e një anëtari të minoritetit grek dy ditë para zgjedhjeve përbën skandal, nëse nuk ka prova. Për këtë, ministri i Jashtëm i Greqisë ka informuar Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe ministrin e Jashtëm suedez, Tobias Billstrom, pasi vendi i tij mban Presidencën e BE.

“Arrestimi, dy ditë para zgjedhjeve, i anëtarit të minoritetit grek, Fredis Beleris, kandidat për kryetar bashkie në Himarë të Shqipërisë, si dhe i një greku tjetër, përbën një skandal nëse nuk ka prova të forta.

Tashmë e kam informuar Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe ministrin e Jashtëm suedez, Tobias Billstrom, pasi vendi i tij mban Presidencën e BE”, thuhet ndër të tjera në reagimin e Nikos Dendias, ministër i Jashtëm i Greqisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

“Blindohen” rrugët e Vlorës, policia kontrolle të shumta pas arrestimit të anëtarit të bandës së “Gaxhait”

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë (FNSH) dhe policia kanë ngritur postoblloqe të shumta në rrugët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tiranë/ Kamioni përmbyset në rrugë, merr para disa automjete, lëndohet shoferi

Një automjet tip kamion është përmbysur në rrugën ““Ramazan Gaxherri”” në kryeqytet dhe për pasojë…

LEXO ME SHUME