Categories Lajme

Snajperat plagosin gazetarin italian në Ukrainë, vritet përkthyesi i tij

Një gazetar që punonte me gazetën italiane La Repubblica u vra nga goditja me snajper në jug të Ukrainës dhe një koleg italian u plagos, tha gazeta sot.

“Korrespondenti ynë Corrado Zunino dhe bashkëpunëtori i tij Bogdan Bitik u zunë në pritë nga snajperët rusë sot në periferi të Kherson, në jug të Ukrainës. Fatkeqësisht, Bogdan Bitik nuk mbijetoi: ai la pas gruan dhe një djalë. Corrado i plagosur në shpatull po trajtohet në Kherson”, thuhet në njoftimin e gazetës.

Dy gazetarët, të cilët mbulonin luftën që nga fillimi i pushtimit rus, kishin veshur jelek antiplumb me shënimin “Press”.

Ata ishin pranë urës kryesore të Khersonit kur u sulmuan.

“Ne u goditëm. E pashë Bogdanin në tokë, ai nuk lëvizte. Unë u përpoqa ta telefonoja, ai nuk po përgjigjej. Pastaj u ngrita në këmbë për të dalë nga vija e zjarrit dhe vrapova derisa pashë një makinë civile. Më rridhte gjak, më çuan në spital”, tha gazetari italian.

Sipas gazetës, trupi i gazetarit ukrainas nuk është gjetur ende, për shkak të pranisë së snajperëve në zonë.

Ministri i Jashtëm Antonio Tajani tha se ambasada italiane në Kiev do të organizojë kthimin e Corrado Zunino në Itali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të Greqisë

Në fshatin Drenovë të Korçës, një market ka rënë pre e grabitjes me armë zjarri. Sipas…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

‘Më ndihmoni të vij në Atdhe, në Vlorën time!’, mësuesja e shtruar në spitalin francez apelon shqiptarët

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve. Ndërsa dy vite…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Autonomia spitalore në Shqipëri, rikthehet debati për shërbimet shëndetësore

Në Shqipëri autoritetet zyrtare po prezantojnë disa elementë të autonomisë spitalore, që parashikon delegimin gradual…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak: Ja kur rikthehen ditët me diell

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme…

LEXO ME SHUME