Categories Kulture

Veprat e vjedhura të Chagall dhe Picasso gjenden në një bodrum në Antwerp

Dy piktura të Marc Chagall dhe Pablo Picasso janë gjetur në një bodrum në qytetin belg të Antwerp-it, 14 vjet pasi ato u vodhën nga një koleksionist arti në Izrael. Dy veprat e artit, një portret kubist nga Picasso i njohur thjesht si Tête dhe L’homme en prière i Chagall, që tregon një burrë duke u lutur, u vodhën në shkurt 2010 nga një vilë në Tel Aviv në pronësi të familjes Herzikovich. Në atë kohë, dy pikturat vlerësoheshin në 900,000 dollarë (710,000 paund). Në të njëjtën grabitje, hajdutët morën gjithashtu bizhuteri me vlerë 680,000 dollarë nga një kasafortë, të cilat nuk u gjetën kurrë.

Hetuesit arritën të gjenin veprat e artit kur policia belge mori një informatë se një tregtar arti në kryeqytetin Walloon, Namur po i ofronte dy pikturat për shitje. Në një operacion të fshehtë që zgjati disa muaj, policia gjurmoi lëvizjet e të dyshuarit, një tregtar 68-vjeçar izraelit, të cilit policia belge i referohej si “Daniel Z”.Kur policia federale bastisi shtëpinë e të dyshuarit javën e kaluar me kërkesë të prokurorit, ata gjetën një shumë të konsiderueshme parash, por jo pikturat.

Veprat e vjedhura të Chagall dhe Picasso gjenden në një bodrum

“Kontrollet dhe burimet policore të zbatuara gjatë vitit 2023 bënë të mundur të konstatohet se i dyshuari posedonte vërtet pikturat e kërkuara dhe se ai mund t’i kishte në shtëpinë e tij ose në shtëpinë e një prej të njohurve të tij,” thanë zyrtarët e policisë franceze.

“Edhe pse pranoi se i posedonte pikturat, i dyshuari refuzoi të komunikonte se ku i kishte ruajtur ato.” Pasi zgjeruan kërkimin e tyre në Antwerp, hetuesit gjetën në një bodrum dy kuti druri me kapak të vidhosuar që përmbanin veprat e vjedhura të artit.Pikturat ishin të padëmtuara dhe ende në kornizat e tyre origjinale, tha policia. I dyshuari kryesor u akuzua për marrjen e dy pikturave dhe u arrestua.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Njihuni me “Sofrën e Zotit” guri që po çmend të huajt në Vlorë

“Guri me qiell” është atraksioni më i madh i natyrës në vendin tonë.Për nga mënyra…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME