Categories Turizëm

“Wasza Turystyka”: Shqipëria tërheq gjithnjë e më shumë interesin e turistëve

Vitin e kaluar, destinacionet më të shpeshta në motorët e kërkimit në internet kishin të bënin me pushimet në Greqi, Kroaci dhe Itali.

Këto vende kanë qenë prej kohësh destinacionet kryesore të polakëve, por këtë vit Shqipëria ishte ndër më të preferuarat e polakëve për të kaluar pushimet, shkruan në një artikull gazetarja Weronika Szabelewska, të botuar në revistën polake të biznesit “Wasza Turystyka”.

Sipas një studimi të kryer në lidhje me tendencat e kërkimit të vendpushimeve online nga shtetasit polakë, Shqipëria regjistroi 2 900 kërkime (search volume) dhe një rritje në 86%.

Analiza u krye duke përdorur mjetin analitik të Google Ads “Keyword Planner”.

Destinacione të reja në horizont: Shqipëria

Një rritje e kërkimeve me 86% dëshmon se turistët janë të interesuar për destinacione të reja turistike.

Një rritje e tillë u regjistrua në vitin 2022 për togfjalëshin “Albania holidays”, “Pushime në Shqipëri”, i kërkuar nga polakët mesatarisht 1 559 herë në muaj.

Ndërsa në vitin 2023 numri i kërkimeve u rrit në 2 900.

Kjo dëshmon se turistët polakë janë më të gatshëm të eksplorojnë destinacione më pak të njohura dhe të kërkojnë një arratisje nga turizmi komercial.

Gjithashtu, vlen të theksohet se Shqipëria po shënon rritje të interesit edhe në disa vende të Europës Qendrore dhe Lindore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Turizëm

”The Washington Post” rendit Tiranën dhe Dhërmiun mes 12 destinacioneve më të bukura për t’u vizituar në vitin 2024

Media e njohur amerikane “The Washington Post” ka renditur Tiranën dhe Dhërmiun mes 12 destinacioneve…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Ndryshon taksimi i hoteleve! Qeveria do të përcaktojë një nivel shfrytëzimi të dhomave

Ligji për turizmin është dorëzuar në Kuvend ndërsa këshilli i ministrave ka propozuar edhe vendosjen…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

“The Sun”, prestigjozja britanike lartëson bregdetin e Vlorës, “A jeni gati të zbuloni një përvojë të re mesdhetare?”

E përditshmja prestigjioze britanike “The Sun” renditi Shqipërinë në një editorial si destinacionin nr.1 të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Turizëm

Deklaratë: Unioni Turistik i Vlorës qëndron krahë banorëve të Vlorës dhe përkrahë zhvillimin e rajonit

Deklaratë për shtyp: Unioni Turistik i Vlorës është në krahë të banorëve Akërnisë dhe Vlorës…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Kumbaro: 7.5 milionë turistë vizituan Shqipërinë në 2022

7,5 milionë turistë të huaj kanë vizituar Shqipërinë përgjatë vitit 2022. Lajmin e ka ndarë…

LEXO ME SHUME