Categories Teknologji

Whatsapp sjell një risi në përditësim, tani do të mund të dërgoni sms edhe pa internet

WhatsApp ka lançuar një përditësim të madh i cili do t’i lejojë njerëzit të bisedojnë edhe kur nuk kanë internet. Përditësimi i ri i lejon njerëzit të qëndrojnë në linjë duke përdorur serverat Proxy. WhatsApp tha se e lançoi funksionin në përgjigje të një stuhie mbylljesh globale, përfshirë Iranin.

Kompania tha se “dëshira e saj për vitin 2023 është që këto mbyllje të internetit të mos ndodhin kurrë”. Por vendosi të shtojë veçorinë “në rast se këto mbyllje vazhdojnë”, tha ai.  Ai është i integruar në cilësimet e WhatsApp dhe do t’i lejojë përdoruesit të fusin emrin e një serveri proxy dhe ta përdorin atë për t’u lidhur me internetin.

Proxy serverët punojnë si porta alternative midis një përdoruesi dhe internetit kur metodat tradicionale të lidhjes dhe serverët janë mbyllur ose ndërprerë, duke siguruar lidhjen e nevojshme midis një përdoruesi dhe uebsajtit ose shërbimit që ata dëshirojnë të përdorin.

WhatsApp vuri në dukje se shumë prej tyre janë krijuar nga vullnetarë dhe organizata në mbarë botën për të ndihmuar njerëzit të “komunikojnë lirshëm”, dhe kompania gjithashtu do t’u ofrojë udhëzime njerëzve se si të krijojnë një përfaqësues për të ndihmuar të tjerët.

Veçoria tani duhet të jetë e disponueshme brenda menysë së cilësimeve për këdo që përdor versionin më të fundit të aplikacionit, tha WhatsApp. “Lidhja përmes proxy ruan të njëjtin nivel të lartë të privatësisë dhe sigurisë që ofron WhatsApp”, tha WhatsApp në një postim në blog. “Mesazhet tuaja personale do të mbrohen ende nga kriptimi nga skaji në skaj  duke u siguruar që ato të qëndrojnë midis jush dhe personit me të cilin po komunikoni dhe nuk janë të dukshme për askënd në mes, jo për serverët proxy, WhatsApp ose Meta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Kodi sekret, çfarë kuptimi ka nëse merrni mesazhin “14643” në WhatsApp

Numri 14643 është shpërndarë prej disa kohësh në TikTok dhe WhatsApp. Ai u dërgohet miqve,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Teknologji

Rama: Brenda 2 vitesh do përdorim inteligjencën artificiale

“Reformë në administratë, digjitalizim të shërbimeve” Revolucioni i teknologjisë në transformimin e shteteve ka qenë…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Pas Samsung, Apple vjen së shpejti me iPhone-in e parë që paloset

Thashethemet për një iPhone të palosshëm kanë qarkulluar prej kohësh, por duket se shumë shpejt…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Vladimir Putin komenton teknologjinë e re të çipit në tru: “Elon Musk nuk di të ndalet”

Intervista e Vladimir Putin për Tucker Carlson ka nxitur indinjata nga diskutimi që gazetari amerikan…

LEXO ME SHUME