Categories Lajme

Zgjidhet ngërçi për ministrin e Jashtëm, Rama propozon emrin e tij te Presidenti

Në kulmin e replikave te forta mes Kryeministrit dhe Presidentit, lidhur me mosdekretimin e ministrit te Jashtem, duket se eshte gjetur zgjidhja e ngercit qe po mban pezull kreun e institucionit te rendesishem.

Burime per “Panorama” bejne me dije se ne situaten e krijuar, pas perplasjes me Presidentin Meta, per mosdekretimin e Gent Cakajt si minister i Jashtem, do te jete vete Rama qe pritet te marre drejtimin e institucionit te rendesishem.

Të njëjtat burime pohojne se kryeministri Edi Rama pritet të cojë emrin e tij ne tavolinen e Presidentit Ilir Meta per postin e mbetur bosh, ende te padekretuar nga kreu i shtetit.

Post qe thuhet se do ta mbaje deri ne momentin qe Gjykata Kushtetuese te shprehet per ngercin e krijuar mes tij dhe Presidentit lidhur me ceshtjen e mosdekretimit.

Kujtojme se per kete opsion “Panorama” ka shkruar teksa zbardhi detaje nga takimi koke me koke i Rames me Meten.

Takimi zgjati rreth 20 minuta dhe Meta i njoftoi Ramës arsyet pse nuk do ta dekretonte Gent Cakajn.

Burime bëjnë të ditur se gjatë takimit, Meta i ka sugjeruar Edi Ramës që të ndjekë shembullin e Kryeministrit Aleksis Tsipras dhe të jetë ai që të marrë përsipër edhe funksionin e ministrit të Punëve të Jashtme.

Partia Socialiste ka mbledhur sot Kryesinë për herë të parë për vitin 2019 ku ka diskutuar rreth situatës politike në vend.
Mësohet se në këtë mbledhje do të diskutohet dhe për çështje organizatave të PS në funksion të zgjedhjeve lokale të 30 qershorit.

Pritet dhe diskutim mbi situaten aktuale politike pas perplasjeve kryeministri-presidence mbi çështjen e ministrit te Jashtëm.

Kujtojmë që mbledhja e fudnit e Kryesisë së PS ishte në datën 29 dhjetor të vitit të kaluar, ku sërish u diktua në lidhje me zgjedhjet lokale të 30 qershorit por dhe për ngritjen e strukturave të reja të partisë./PANORAMA

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK rëndon pozitën e ish-kryebashkiakut Jorgo Goro, sekuestrohen 4 ha tokë në Himarë

Rëndohen akuzat ndaj Jorgo Goros, tashmë në burg. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tentuan të trafikonin kokainë nga Amerika Latine, si ranë në pranga 3 shqiptarët në Itali

Një tjetër goditje e rëndësishme ndaj trafikut të drogës është kryer Guardia di Finanza e…

LEXO ME SHUME