Categories Turizëm

Mediat italiane jehonë turizmit në Shqipëri, pas Alpeve një tjetër ofertë turistike për vitin 2019

Pas artikullit të publikuar në La Repubblica, për Alpet Shqiptare, si destinacioni surprizë për vitin 2019, një vend përrallor dhe me peizazhe magjepsëse, (lexo këtu) rradhën për të vijuar promocionin e bukurive shqiptare dhe ofertave gjithnjë e në rritje të industrisë turistike të vendit tone e ka pasuar blogu i madh Italian i të apasionuarëve pas peshkimit fishingmania.it.

Me mijëra fansa në rrjetet social, fishingmania, ka ndarë infromacione utilitare për të gjithë turistët që duan të eksplorojnë vende të virgjëra e të egra, Shqipëria është vendi i duhur, madje edhe për peshkim, si një traditë e përdorur pak nga vendasit.

Një komb që po zhvillohet shumë nga këndvështrimi turistik. Një vend i karakterizuar nga dy ngjyra: jeshile dhe blu. Në njërën anë pyjet e mëdha që mbulojnë pjesën më të madhe të territorit, kryesisht malore. Nga ana tjetër, përrenjtë, lumenjtë, liqenet e vendosura në brendësi dhe pamja e mrekullueshme e detit që ofron me qindra brigje magjepsëse për plazh.-shkruan portali Italian.

Më tej në artikull nuk lihen pa përmendur edhe Alpet Shqiptare duke shkruar se“Nga rrjedhat e majave të Alpeve Shqiptare gjithmonë ka ujë kristal, por edhe të pasur, veçanërisht të pasur me troftë, (trofta e mermertë) një lloj peshku tipik i zonës dhe mbi të gjitha i papërpunuar.”

Artikulli i plotë:

Detet tropikale, por edhe Suedia, Irlanda, Kanadaja, Sllovenia, mund të themi me siguri se janë disa prej destinacioneve më të kërkuara për të ‘dashuruarit’ pas peshkimit. Teknikat më popullore janë peshkimi me grep, rrjet apo shtizë. Disa vende janë mijëra kilometra larg Italisë, ndërsa të tjerët janë vetëm disa kilometra larg. Pak njerëz e dinë këtë, por po shfaqet një realitet i ri, i cili përshtatet në mënyrë të përkryer me projektin e peshkimit jashtë vendit, në zona të vendosura dhe të pashkelura. Për çfarë po flasim?

Ne flasim për një zonë të vendosur jo më shumë se 80 kilometra larg Italisë. Lehtësisht i arritshëm në rrugë ajrore, me traget, apo edhe me makinë. Një komb që po zhvillohet shumë nga këndvështrimi turistik.

Një vend i karakterizuar nga dy ngjyra: jeshile dhe blu. Në njërën anë pyjet e mëdha që mbulojnë pjesën më të madhe të territorit, kryesisht malore. Nga ana tjetër, përrenjtë, lumenjtë, liqenet e vendosura në brendësi dhe pamja e mrekullueshme e detit që ofron me qindra brigje magjepsëse për plazh.

A doni të dini se për çfarë po flasim? Le të flasim për një ofertë të re peshkimi për 2019-ën: Peshkimi në Shqipëri!

Një vend i pazbuluar ende mire nga turistët, por në gjendje të japë emocione vërtet unike. Në njërën anë ujërat e brendshme, nga ana tjetër det. Nga rrjedhat e majave të Alpeve Shqiptare gjithmonë ka ujë kristal, por edhe të pasur, veçanërisht të pasur me troftë, një lloj peshku tipik i zonës dhe mbi të gjitha i papërpunuar. Peshkimi me grep apo me rrjetja janë teknika të praktikuara pak nga vendasit dhe duke përmenduar faktin se në Shqipëri këto specie janë ekskluzivisht të egra. Për mos të përmendur liqenet që ashtu si dhe detet, nuk i nënshtrohen peshkimit profesional si dhe pa harruar të përmendin specien e veçantë: “troftën e liqenit të Ohrit”. Peshkimi në liqen mund të bëhet si nga bregu po ashtu edhe nga varka.

2019 me të vërtetë fillon me një superlajm për ju përdoruesit Fishingmania! A doni më shumë informacion mbi detajet dhe çmimet ose për të marrë një paketë të personalizuar? Kontakto në :[email protected]

Përkthehu dhe përshtati Luçiano Golemi.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Turizëm

“Shqipëria princeshë e re e Lindjes”, Rama: Revista në aeroportin e Parisit mban emrin e Shqipërisë!

Kryeministri Rama ka publikuar në rrjetet sociale disa faqe të një reviste që gjendet në…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Brenda ishullit Sazan: Bunkerët dhe tunelet e Shqipërisë komuniste

Për shumëkënd ishulli Sazan në Vlorë të Shqipërisë ishte mister për dekada. Aty dihej se…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Në Vlorë turistët e huaj nisin plazhin: Ejani shijojeni, është me bukur se Spanja!

Jemi në javën e fundit të muajit mars, por në Vlorë për turistët e huaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Turizëm

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës pritet të jetë gati pranverën e ardhshme

Në Aeroportin Ndërkombëtar të Vlorës po punohet me ritme të shpejta për të qenë gati…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Mediat prestigjoze britanike i bëjnë jehonë turizmit në Vlorë

Daily Express shkruan se Shqipëria pritet për më shumë turistë, The Guardian e liston mes…

LEXO ME SHUME