Categories Sport

Barcelona dhe Real Madrid e mbyllin 2018-ën 90 me 90

Barcelona dhe Real Madridi do ta përfundojnë vitin 2018 me një barazim teknik, 90 me 90, sa iu përket titujve zyrtarë të fituar në historinë e tyre. Triumfi i fundit i të bardhëve në Botërorin për Klube ka rikthyer ekuilibrin mes dy rivalëve të hidhur. Dominimi i vendosur nga klubi Blaugrana gjatë dekadës së fundit i ka bërë atë pikë referimi midis këtyre dy gjigantëve.

Që nga fillimi i këtij shekulli, Barcelona ka shtuar edhe gjashtë tituj tjerë, edhe pse nuk duhet të harrojmë se Real Madridi ka bërë histori, duke siguruar trofeun e Ligës së Kampionëve në tri sezonet e fundit. Klubi i bardhë dominon në mënyrë të qartë në garën më të lartë europiane dhe në La Liga, ndërsa Blaugrana-t janë bërë shumë të fortë në Kupën e Mbretit dhe kanë katër tituj të një trofeu, që Real Madridi nuk mund ta fitojë më: “Recopa”. Barça do të dominonte pak më shumë në këtë kompeticion të veçantë, derisa UEFA iu dha statusin zyrtar dy trofeve, “Copa Latina” dhe “Kupa e Panaireve”, që ishin embrioni i Champions dhe Europa League të ditëve të sotme. Të dyja klubet fituan dy edicionet e “Copa Latina”, ndërsa “Kupa e Panaireve” u fitua vetëm nga Barcelona, që e dominoi këtë kompeticion me 3 tituj të fituar.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Sport

LISTA ME 27 EMRAT/ Sylvinho shpall skuadrën shqiptare të kompionatit evropian

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Sylvinho bëri publike listën e futbollistëve të Kombëtares Shqiptare të futbollit…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Laçi-Flamurtari/ Shtangen vendasit, vlonjatët rikthejnë baraspeshën (VIDEO)

Laçi pret Flamurtarin në takimin e vlefshëm për finalen e “play-out”-it të Kategorisë Superiore. Fituesi…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Rekordi i Vllaznisë së femrave, 11 herë radhazi kampione e Shqipërisë

Vllaznia e femrave nuk njeh rivale në kampionat. Vajzat shkodrane fituan në finalen e “Final…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Në prag të Final Four, FSHF publikon kalendarin, tre ndeshje në një javë

Tre ndeshje në një javë. Federata shqiptare e futbollit zbuloi dhe kalendarin për 3 javët…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Haaland i rikthehet golave, Man. City fiton 0-2 kundër Nottingham dhe ndjek Arsenalin

Në “City Ground” Nottinghami vendas u mund 0-2 nga Manchester City. “Qytetarët” tanimë janë në…

LEXO ME SHUME