Categories Kuriozitete

Dhuratat e fundvitit/ britanikët shpenzojnë shifra stratosferike

4.75 miliardë paund mendohet të shkojnë shpenzimet e britanikëve për blerjet e festave të fundvitit, me miliona vetë të përqendruar tek shitjet online e mijëra të tjerë që janë vënë në radhë pas mesnatës në qendrat tregtare dhe dyqanet anembanë vendit. Shtypi britanik e quan “Boxing Day”, apo dita e uljeve pas krishtlindjeve. Skena të tilla janë të zakonta në vend në 26 dhjetor. Ka njerëz që presin gjithë natën për të mësyrë dyqanet ku mund të gjejnë atë që dëshirojnë me çmime shumë më të lira. Ulje të ndjeshme kanë veshmbathjet, pajisjet elektronike dhe objektet për ambientet e brendshme. Mjaft shitës me pakicë po ofrojnë pazare goxha të mira në përpjekje për të rritur fitimet e për të inkurajuar vërshimin e blerësve. Nuk janë të paktë ata që e konsiderojnë një ide ekstreme të presësh për orë të tëra në të ftohtë që dyqanet të hapen, por këta blerës mendojnë se ia vlen barra qiranë, pasi po të mbërrijnë më vonë, mund të mos i gjejnë gjerat që duan. Një pjesë e dyqaneve çelen në 6 të mëngjesit, dhe ka njerëz që vihen në radhë atje që në 12 të natës për të siguruar vendet e para.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Enjte 30 Maj 2024

Dashi Sot është një ditë e mirë për të lindurit e kësaj shenje. Shfrytëzojeni pasi…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

ZBULIMI/ Shkencëtarët mund të kenë zgjidhur misterin e piramidave të Egjiptit

Shkencëtarët mendojnë se kanë zgjidhur misterin e mënyrës se si 31 piramida, përfshirë kompleksin e…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Diel 19 Maj 2024

Dashi Dite shume e trazuar kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Mërkurë 15 Maj 2024

Dashi Këtë ditë duhet të mendoni që të ndryshoni garderobën tuaj: rrobat që nuk i…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Martë 14 Maj 2024

Dashi Asgjë për t’u veçuar gjate kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Merrini gjerat…

LEXO ME SHUME