Categories Sport

Duka thellon fushatën, mbështetje edhe nga kreu i federatës angleze

Presidenti i Federatës shqiptare të Futbollit vijon me intensitet fushatën për t’u zgjedhur anëtar i komitetit ekzekutiv të UEFA-s. Kjo tentativë e dytë e Armando Dukës për të hyrë në qeverinë europiane të futbollit, po duket më serioze. Numri një i FSHF-së ka ndërmarrë një seri takimesh me personalitete të futbollit në kontinent. Edhe takimi i ditës së premte me kreun e Federatës Angleze të Futbollit, Greg Klark, këtë temë kishte si fokus kryesor.

Duka priti presidentin e federatës angleze në zyrat e FSHF, por edhe në ish-kompleksin Dinamo, ku kanë parë nga afër kompleksin e ri që po ndërtohet aty për kombëtaren dhe federatën.
Më tej Armando Duka ka shoqëruar Greg Klark në kantierin e stadiumit “Arena Kombëtare”, ku kanë parë nga afër ecurinë e punimeve. Duka në fjalën e tij të shkurtër para medieve nuk foli shumë për çështjen e zgjedhjeve në UEFA dhe kandidaturën e tij, por më tepër u fokusua në eksperiencën që mund të marrë FSHF nga FA.

“Është një vizitë që na ndihmon, shkëmbim eksperience. Kemi shumë për të mësuar nga Federata angleze. Jam i kënaqur që ajo na jep mbështetje, edhe për zgjedhjet e ardhshme në UEFA. Shkëmbimi i eksperiencës, duke parë edhe një realitet ndryshe nga Anglia, është një eksperiencë për presidentin e federatës angleze”.- tha Armando Duka. Ndërkohë kreu i federatës angleze të futbollit, Klark ka dalë hapur në mbështetje të kandidaturës së Armando Dukës në zgjedhjet për anëtarë të komitetit ekzekutiv të UEFA-s. “Erdhëm për të vizituar miqtë tanë dhe për të parë punët që ka bërë Federata Shqiptare. Mbështesim kandidaturën e zotit Duka për anëtarë të KE.” u shpreh presidenti i FA, Greg Klark.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Sport

LISTA ME 27 EMRAT/ Sylvinho shpall skuadrën shqiptare të kompionatit evropian

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Sylvinho bëri publike listën e futbollistëve të Kombëtares Shqiptare të futbollit…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Laçi-Flamurtari/ Shtangen vendasit, vlonjatët rikthejnë baraspeshën (VIDEO)

Laçi pret Flamurtarin në takimin e vlefshëm për finalen e “play-out”-it të Kategorisë Superiore. Fituesi…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Rekordi i Vllaznisë së femrave, 11 herë radhazi kampione e Shqipërisë

Vllaznia e femrave nuk njeh rivale në kampionat. Vajzat shkodrane fituan në finalen e “Final…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Në prag të Final Four, FSHF publikon kalendarin, tre ndeshje në një javë

Tre ndeshje në një javë. Federata shqiptare e futbollit zbuloi dhe kalendarin për 3 javët…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Haaland i rikthehet golave, Man. City fiton 0-2 kundër Nottingham dhe ndjek Arsenalin

Në “City Ground” Nottinghami vendas u mund 0-2 nga Manchester City. “Qytetarët” tanimë janë në…

LEXO ME SHUME