Categories Bota

Fjalimi i rrallë i Mbretëreshës Elizabet mbi vaksinimin

Mbretëresha e Anglisë Elizabet ka mbajtur një fjalim të rrallë mbi vakinimin ndaj koronavirusit, duke sugjeruar se është egoizëm të mos marrësh vaksinën. Mbretëresha foli gjatë një komunikimi me video WebEx me katër oficerë të lartë përgjegjës që drejtuan vendosjen e vaksinimit Covid 19 në të gjithë Anglinë, Skocinë,Uellsi dhe Irlndën e Veriut.

Sipa Daily Mail,Mbretëresha inkurajoi ata që e kanë të vështirë të marrin vaksinën që të mendojnë për njerëzit e tjerë në vend të vetvetes. Monarkja 94-vjeçare u shpreh se vaksina që mori muajin e kaluar nuk e dëmtoi aspak dhe e kishte bërë atë të ndihej e mbrojtur. Duke e cilesuar Covidin si një murtajë, ajo tha se ishte e jashtëzakonshme sa shpejt ishte vënë në veprim programi i vaksinimit, duke ndihmuar kaq shumë njerëz.

Është jashtëzakonisht e pazakontë për mbretëreshën Elizabet të mbajë një qëndrim kaq të fortë publik mbi çështjet e diskutueshme dhe vërejtjet e saj do të shihen si një fitore për përpjekjet për të rritur besimin. Zyrtarët e lartë shtetëror vlersojnë se rreth 15 përqind e popullsisë nuk do pranojnë ofertën e një vaksine, me skepticizmin më të lartë midis të rinjve dhe grupeve etnike të pakicave.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Bota

SHBA, një person me fat nga New Jersey fiton jackpotin e Mega Millions prej 1.13 miliardë dollarë

Një person i vetëm në New Jersey ka fituar çmimin e parë të Mega Millions…

LEXO ME SHUME
Categories Bota

Ndjekja si nëpër filma në arën me misër përfundon me aksident fatal (Video)

Këto janë pamjet kur një shofer i dehur ndiqet nga policia në një fushë me…

LEXO ME SHUME
Categories Bota

Sulmi tragjik në Moskë, Putin flet për herë të parë: Armiqtë tanë nuk do të na ndajnë

Presidenti rus Vladimir Putin ka folur për herë të parë pas sulmit tragjik që ndodhi…

LEXO ME SHUME
Categories Bota Lajme

Vdes aktorja Robin Bernard, trupi i saj u gjet në një fushë, mister shkaqet e vdekjes

Aktorja Robin Bernard, e njohur për rolin e saj në General Hospital, ka vdekur në…

LEXO ME SHUME
Categories Bota Lajme

Tërmeti i fortë shkund Malin e Zi, ndihet edhe në Tiranë!

Një tërmet i fortë është ndier në orët e para të mëngjesit në Malin e…

LEXO ME SHUME