Categories Turizëm

Forbes: Si një Feniks që ngrihet vazhdimisht nga hiri i tij, Shqipëria destinacioni i duhur për t’u vizituar

Diçka po ndodh në Shqipëri. A është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Në tokën e shqiponjave ne mrekullohemi pas çdo zbulimi. Për pushimet tona të radhës është destinacioni ideal, shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën Forbes. Në veri të Greqisë, përballë thembrës së çizmes italiane, në bashkimin e civilizimeve Romake, Bizantine dhe Osmane, ky shtet Ballkanik kultivon veçantinë e tij midis zonave të mëdha të virgjëra dhe kryeqytetit të tij Tiranës.

Peizazhe madhështore

Tri të katërtat e territorit janë të gdhendura nga malet. Një parajsë për udhëtarët dhe një spektakël i përhershëm për turistët e thjeshtë. E zbukuruar me liqene, me burime të shumta termale, me livadhe të rrethuara nga fshatra tradicionalë të ngjitur pas shpateve, Shqipëria shfaq para nesh peizazhin madhështor, që rrëfen shekuj bashkëjetese paqësore midis njeriut dhe natyrës.

Në këto rajone të gjelbra, ne i mbushim mushkëritë dhe qetësojmë veshët. Ekziston edhe kënaqësia e ndarjes së momenteve me vendasit tejet mikpritës gjatë ndalesave për të shijuar gatime në ndonjë shtëpizë ose ndonjë natë të pafund. Shqiptarët janë shumë bujarë me këdo që qëllon të jetë mysafiri i tyre.

Në skajin jugor të vendit, përgjatë bregdetit, Parku Kombëtar Llogara (më i rëndësishmi në Shqipëri) përmban një natyrë të harlisur. Këto male që ngrihen në më shumë se 2000 metra strehojnë një faunë dhe një florë me shumë pasuri në imazhin e shqiponjës së artë, emblemës së vendit.  Ky gjeoturizëm historik praktikohet gjithashtu në rajonin jugor të Beratit, i njohur si “qyteti i 1000 dritareve”.

Një emërtim që i referohet pirgut të shtëpive tradicionale osmane në qytetin e vjetër, fasadat e të cilave janë shpuar me një numër të madh dritash. Duke u shtrirë në lumin Osum dhe kanionin e tij madhështor, qyteti mesjetar është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Berati dëshmon për bashkëjetesën paqësore të bashkësive të ndryshme fetare dhe kulturore gjatë shekujve. Lagja e tij muslimane, e ruajtur shumë mirë, fsheh ndërtesa të jashtëzakonshme në bregun e djathtë, ndërsa rrethi i krishterë gjallëron bregun e majtë.

Thirrja e detit

E mbështjellë me kilometra rërë të bardhë dhe të artë në mënyrë alternative, duke renditur limane të shumta me një mijë nuanca blu, Riviera shqiptare është sekreti më i ruajtur i rusëve, ukrainasve, italianëve dhe britanikëve.

Bregdeti fillon në Vlorë dhe shtrihet në Sarandë në kufirin grek, ose 472 km përgjatë Adriatikut dhe Detit Jon. Një aromë “dolce vita” sjell  rritje të turistëve dhe shqiptarëve që festojnë jetën me shëtitje në det, mish të shijshëm të pjekur në skarë dhe mbrëmje festive. Ka shumë pika për të eksploruar si Gjiri i Akuariumit, plazhi Drymades, Palasa, plazhi Gjipe ose Ksamil, kaq shumë arsye për t’u rikthyer. Në Vlorë, ju mund të bëni edhe pushime në një hotel të vendosur në një shkëmb! Në epokën e Instagramit, kjo vendndodhje tërheq një kontigjent në rritje të njerëzve kuriozë.

Drejtohuni për në Tiranë, kryeqytetin e gjallë Kryeqyteti politik dhe ekonomik i Shqipërisë që nga viti 1920, Tirana është një qytet simbolik, si dhe një qytet muze. Çdo cep i rrugës jep dëshmi për peripecitë e historisë. Një roman kombëtar me shumë ngjarje. Kjo dritare në Evropë, gjithashtu dera në Azi, tërhoqi perandoritë më të mëdha: Romakët, Bizantinët, Osmanët … Vendi i Shenjëtores Nënë Tereza jetoi gjithashtu një nga diktaturat më të përgjakshme komuniste të shekullit XX nën zgjedhën tiranike të Enver Hoxhës.

Sprova të cilat kanë kontribuar fuqishëm në forcimin e shpirtit elastik, patriotik dhe të bashkuar të popullit shqiptar. Si një Feniks që ngrihet vazhdimisht nga hiri i tij, dhe gjithmonë shikon të ardhmen me shumë optimizëm, perla e Ballkanit është sot në rrugën e duhur për të integruar Bashkimin Evropian. Një shëtitje në Tiranë do të thotë të shkosh para dhe prapa midis traditës dhe modernizmit, midis artit sentimental dhe sofistikimit.

Ndër vendet e domosdoshme për t’u vizituar: Sheshi Skënderbej, Xhamia e Et’hem Beut me afresket e saj të kushtueshme, një nga më të bukurat në Shqipëri, Muzeu Historik Kombëtar me fasadën e tij të mbuluar me mozaikë për lavdinë e heronjve shqiptarë, lagjja e Bllokut apo studioja e artistit të madh shqiptar, Agim Rada, një piktor, skulptor që më shumë se një herë i dha despotizmit të Enver Hoxhës një goditje artistike.

Krijimet e tij mund të vizitohen në shtëpinë e tij në qendër të qytetit. Një vend përkujtimor, që nuk duhet humbur, për ata që duan të kapin gjithë ndërlikueshmërinë dhe poezinë e Tokës së Shqiponjave.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Turizëm

“Shqipëria princeshë e re e Lindjes”, Rama: Revista në aeroportin e Parisit mban emrin e Shqipërisë!

Kryeministri Rama ka publikuar në rrjetet sociale disa faqe të një reviste që gjendet në…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Brenda ishullit Sazan: Bunkerët dhe tunelet e Shqipërisë komuniste

Për shumëkënd ishulli Sazan në Vlorë të Shqipërisë ishte mister për dekada. Aty dihej se…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Në Vlorë turistët e huaj nisin plazhin: Ejani shijojeni, është me bukur se Spanja!

Jemi në javën e fundit të muajit mars, por në Vlorë për turistët e huaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Turizëm

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës pritet të jetë gati pranverën e ardhshme

Në Aeroportin Ndërkombëtar të Vlorës po punohet me ritme të shpejta për të qenë gati…

LEXO ME SHUME
Categories Turizëm

Mediat prestigjoze britanike i bëjnë jehonë turizmit në Vlorë

Daily Express shkruan se Shqipëria pritet për më shumë turistë, The Guardian e liston mes…

LEXO ME SHUME