Categories Lajme

Greqia do t’u japë turqve viza për të shkuar në 10 ishuj, arrihet paqja mes Mitsotakis dhe Erdogan

Në një përpjekje për të ndërprerë lidhjet e tensionuara prej vitesh me Turqinë, autoritetet greke janë në rrugën e tyre drejt krijimit të një programi një vjeçar të vizave pas mbërritjes për udhëtarët turq.

Pas një takimi midis kryeministrit të Republikës së Greqisë, Kyriakos Mitsotakis dhe Presidentit të Republikës së Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, mediat lokale në të dy vendet kanë raportuar mbi planet e Greqisë për të futur një sistem automatik të vizave për t’u mundësuar shtetasve turq të vizitojnë dhjetë nga ishujt e saj sipas rregullave të vizave të lehtësuara.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp pas takimit, kryeministri Mitsotakis tha gjithashtu se qeveria e tij tashmë ka marrë miratimin e Komisionit të BE-së për futjen e një skeme të tillë, transmeton SchengenVisaInfo.com.

Viza do të jepet në vend dhe do të jetë e vlefshme për një periudhë maksimale prej shtatë ditësh, një hyrje. Ishujt që do të përfshihen në këtë skemë të re janë: Lemnos, Lesvos, Kios, Samos, Leros, Kalymnos, Kos, Rodos, Symi, Kastelorizo.

Gjatë gjithë konferencës për shtyp, kryeministri Mitsotakis shprehu gjithashtu mbështetjen e tij për kërkesën e Turqisë për akses pa viza në zonën Shengen.

Për sa i përket mbështetjes së vazhdueshme të Greqisë për procesin e anëtarësimit europian të Turqisë, vendi ynë mbështet lehtësimin e vizave, gjithmonë në kuadër të acquis europiane, në mënyrë që brezi i ri i Turqisë, shkencëtarët, biznesmenët, studentët të zhvillojnë marrëdhënie më të ngushta me Europën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

E rëndë/ “Nuk ndihem mirë”, shqiptari ndërron jetë në farmaci

“Nuk ndihem mirë”. Fill pasi tha shqetësimin e tij, kolegu e çoi drejt farmacisë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nga pritja te konferenca Rama-Zelensky, detaje nga Samiti për Ukrainën, që mbahet të mërkurën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pritet të mbërrijë mbrëmjen e sotme në Shqipëri, në kuadër…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Samiti për Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor, “blindohet” Tirana, bllokohen disa akse rrugore (Njoftimi)

Në datat 28 dhe 29 shkurt, në Tiranë, do të zhvillohet Samiti për Ukrainën dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

EMRI/ Vritet shqiptari në Malin e Zi, pjesë e grupit kriminal, arrestohet autori i dyshuar

Një shtetas shqiptar, ish-pjesëtar i klanit Skaljar, Edmond Mustafa është vrarë mëngjesin e sotëm (27…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Omnitele konfirmon: One Albania ka rrjetin më cilësor në vend

Rrjeti i One Albania merr pikët maksimale për thirrjet zanore, data dhe përdorimin e aplikacioneve.…

LEXO ME SHUME