Categories Kuzhina

Kek Me Karrota – Receta me Shije të Lehtë, të Mrekullueshme

Një ëmbëlsirë e mrekullueshme, e shijshme dhe e lehtë. Mund të përgatitet dhe konsumohet në çdo kohë e të mahnit me shijen fantastike që ka.

Ky kek përgatitet me përbërës të thjeshtë dhe nuk kërkon shumë mundim por ama të përfshin tërësisht me ëmbëlsinë e tij unike.

Mund të jetë një alternativë e shkëlqyer për ta konsumuar në mëngjes me një gotë të ngrohtë qumësht, kafe, çaj apo lëng frutash por edhe si një ëmbëlsirë e lehtë midis vakteve kryesore, drekës apo darkës.

Përgatitja e Kekut me Karrota

 Përbërësit

300 gr karrota

4 kokrra vezë

150 gr sheqer

Lëngu e një portokalleje

200 gr miell

1 lugë çaji sodë buke

150 ml vaj

Për kremin glase (nëse dëshironi kekun mund ta puergatisni edhe pak kremin sipër)

250 gr sheqer pluhur

4-5 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja

 Si fillim, AgroWeb.org ju udhëzon që të ngrohni furrën në temperature 180 gradë.

Më pas, pastroni karrotat, largojuni lëkurën dhe grijini imët përmes një rende kuzhine.

Rrihni vezët në një tas dhe shtoni më pas sheqerin.

Rrihini bashkë derisa sheqeri të shkrijë. Shtoni më pas vajin dhe vijoni t’i përzieni duke shtuar njëkohësisht karrotat e grira.

Shtoni më pas dhe lëngun e portokalles dhe përziejini mirë që të gjithë përbërësit.

Vendosni miellin në një tas dhe shtoni aty sodën e bukës.

Përziejeni të gjitha bashkë.

Më pas miellin gradualisht e shtojmë pak e nga pak në enën ku kemi masën me karrota dhe vezë.

Përzjeini mirë dhe të gjithë masën vendoseni në tepsi. Futeni të piqet në furrën e parangrohur për 45-50 minuta derisa keku të marrë një ngjyrë të artë të praruar.

Pasi të jetë pjekur lëreni të ftohet.

Në fund përgatisni nëse dëshironi kremin glase.

Përzjeni sheqerin pluhur me lëng limoni derisa masa të krijohet në masë në formë kremi.

Lyeni gjithë sipërfaqen e kekut me kremin glase dhe lëreni të ngrijë për pak minuta dhe më pas shijojeni./Agroweb.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuzhina

Kjo picë e shijshme nuk do ju shëndoshë

Nëse hani shpesh pica dhe dëshironi të hiqni qafe sasinë e tepërt të karbohidrateve, kjo…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Video/ Tavë me makarona

Recete nga znj Eneida Përbërësit 300 gr makarona 200 gr mish të grirë 2 qepë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me pure patate në furrë…

Qofte me pure patate në furrë . Përbërësit: Për purenë: 1 kg patate 1 gotë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me patate

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Lulelakër në furrë me salcë beshamel nga zonja Albana

Lulelakër në furrë me salcë beshamel Përbërësit: 1 kg lulelakër 2 lgj gjalpë 3 lgj…

LEXO ME SHUME