Categories Teknologji

Pas Samsung, Apple vjen së shpejti me iPhone-in e parë që paloset

Thashethemet për një iPhone të palosshëm kanë qarkulluar prej kohësh, por duket se shumë shpejt do të bëhen realitet. Apple po ndryshon format e dizajnit të iPhone-ve duke eksploruar prototipe që palosen, të ngjashme me ato të Samsung. Këto pajisje janë ende në fazat e hershme të zhvillimit, pa plane për prodhim masiv në 2024 ose 2025. Apple ka nisur diskutimet me prodhuesit aziatikë për komponentë për dy madhësi të ndryshme të iPhone-ve që palosen.

Prezantimi i një iPhone të palosshëm përfaqëson një ndryshim të rëndësishëm në dizajnin e harduerit të Apple, duke ofruar një alternativë më kompakte dhe portative ndaj telefonave inteligjentë aktualë, megjithëse sfida të tilla si kostot e larta dhe brishtësia në krahasim me modelet jo të palosshme mbeten. Rivali Samsung ka tashmë dy modele te tilla të suksesshme të quajtura “Flip” dhe “Fold”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Kodi sekret, çfarë kuptimi ka nëse merrni mesazhin “14643” në WhatsApp

Numri 14643 është shpërndarë prej disa kohësh në TikTok dhe WhatsApp. Ai u dërgohet miqve,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Teknologji

Rama: Brenda 2 vitesh do përdorim inteligjencën artificiale

“Reformë në administratë, digjitalizim të shërbimeve” Revolucioni i teknologjisë në transformimin e shteteve ka qenë…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Vladimir Putin komenton teknologjinë e re të çipit në tru: “Elon Musk nuk di të ndalet”

Intervista e Vladimir Putin për Tucker Carlson ka nxitur indinjata nga diskutimi që gazetari amerikan…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Nuk jemi vetëm? NASA zbulon planetin, ku mund të ketë jetë

Mesa duket, nuk jemi vetëm. NASA ka zbuluar një planet që mund të ketë potencial për jetë.…

LEXO ME SHUME