Categories Lajme

Rrethohet me shirit pallati në Bulqizë pas tërmetit, policia nxjerr jashtë banorët, familjarët kundërshtojnë

Ashtu siç u njoftua një ditë më parë në mbledhjen e shtabit të emergjencave, një prej pallateve në Bulqizë është shpallur i pabanueshëm për shkak të dëmtimeve të pësuara nga tërmeti i dy ditëve më parë me magnitudë, 4.7 rihter.

Por mëngjesit e sotëm policia ka mbërritur në vendngjarje duke i vënë shiritat pallatit, pavarësisht vendimit, disa prej banorëve nuk kanë pranuar të dalin nga banesat e tyre, ndërsa disa prej familjeve kanë lënë shtëpitë duke marrë bonusin e qerasë.

Pallati pesë katësh në lagjen Bulqizë e Re të qytetit të Bulqizës ndodhet në një zonë me erozion të lartë. Ai u dëmtua fillimisht nga tërmeti i 26 nëntorit 2019, pastaj nga tërmeti i tetorit 2021 me epiqendër në Bulqizë.

Në këtë kohë pallati u shpall i pabanueshëm, dhe 10 familjeve iu dha bonus qiraje me vlerë 15 mijë lek (të reja) në muaj. Pjesa më e madhe e familjeve kanë dalë, vetëm 3 kanë mbetur që nuk kanë pranuar të dalin.

Nga tërmeti i fundit në Klos pallati ka pësuar dëmtime të tjera, ndaj sot Policia dhe Bashkia e Bulqizës po ndërhyjnë për të nxjerrë jashtë këto 3 familje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

U zbulua në përgjimet e “SKY” me mbretin e lojërave të fatit, arrestohet në Dubai Denis Bajri Brajoviç

Është arrestuar në Dubai shtetasi Denis Bajri Brajoviç, i cili ishte shpallur në kërkim për…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Masakra e “Don Boskos”, gazetari jep detaje: Si e largoi punonjësi i karotrecit vrasësin

Gazetari Eni Ferhati ka treguar dinamikën e vrasjes së Erion Çelës në Don Bosko, e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Këmbimi valutor/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera

Në tregun e këmbimit valutor sot një dollar amerikan do të blihet me 95.4 lekë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mbetet stok 80% e ‘qepës së ujit’, fermerët në Korçë të pezmatuar: S’rezistojnë më, do i hedhim në kanal

Fermerët e fshatit Porodinë, i cili ndodhet vetëm 5km larg Korçës siç shihet në pamje…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kryeministri Rama: Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë! Do të luajë një rol kyç

Kryeministri Rama mëngjesin e sotëm ka publikuar pamje nga baza ajrore e NATO-s që  do…

LEXO ME SHUME