Categories Sport

Sfidë e çmendur me 8 gola, por në fund Chelsea dhe Manchester City ndahen në paqe! Broja fiton penallti

Është luajtur pasditen e sotme sfida e vlefshme për javën e 12-të në Premier League-n angleze mes Chelsea dhe Manchester City. Ndeshja në “Stamford Bridge” ishte epike pasi u shënuan 8 gola, por në fund nuk festoi asnjëra pas përfundoi 4-4.

Haaland ishte i pari që shënoi dhe zhbllokoi takimin duke kaluar “The Citizens” në avantazh në minutën e 25′ nga pika e penalltisë. Por reagimi i bluve të Londrës ishte i menjëhershëm pasi në minutat 29′ dhe 37′, Thiago Silva dhe Sterling përmbysën rezultatin. Pak para përfundimit të 45 minutave të para mbrojtësi i miqve, Akanji riktheu baraspeshën.

Me fillimin e fraksionit të dytë të lojës, ishte sërish Haaland që riktheu City-n në avantazh. Nuk vonoi kundërpërgjigjja e Chelsea me sulmuesin Jackson në të 67-tën.

Katër minuta nga përfundimi i kohës së rregullt, mesfushori Rodri shënoi sërish për skuadrën e Guardiolës, duke e çuar sfidën në 3-4. Në të 89-tën u aktivizua edhe sulmuesi kuqezi i Chelsea Armando Broja me shpresë për të fituar 1 pikë.

E kur dukej se gjithçka po mbaronte me fitoren e Manchester City, skuadra vendase fiton një penallti falë Armando Brojës që u përplas në mes të zonës. Nga pika e bardhë Palmer nuk gaboi duke barazuar sërish në minutën e 95′.

Ky barazim mban City-n në vendin e parë me 28 pikë, 1 më shumë se Liverpool. Ndërsa Chelsea mbetet ende në mes të tabelës së renditjes me 16 pikë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Sport

LISTA ME 27 EMRAT/ Sylvinho shpall skuadrën shqiptare të kompionatit evropian

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Sylvinho bëri publike listën e futbollistëve të Kombëtares Shqiptare të futbollit…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Laçi-Flamurtari/ Shtangen vendasit, vlonjatët rikthejnë baraspeshën (VIDEO)

Laçi pret Flamurtarin në takimin e vlefshëm për finalen e “play-out”-it të Kategorisë Superiore. Fituesi…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Rekordi i Vllaznisë së femrave, 11 herë radhazi kampione e Shqipërisë

Vllaznia e femrave nuk njeh rivale në kampionat. Vajzat shkodrane fituan në finalen e “Final…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Në prag të Final Four, FSHF publikon kalendarin, tre ndeshje në një javë

Tre ndeshje në një javë. Federata shqiptare e futbollit zbuloi dhe kalendarin për 3 javët…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Haaland i rikthehet golave, Man. City fiton 0-2 kundër Nottingham dhe ndjek Arsenalin

Në “City Ground” Nottinghami vendas u mund 0-2 nga Manchester City. “Qytetarët” tanimë janë në…

LEXO ME SHUME