Categories Kulture

U festua 60 vjetori i Teatrit Petro Marko të Vlorës, Merrnin pjesë personalitete të kulturës në qytet, aktor nder vite, artedashes te shumte

U festua 60 vjetori i Teatrit Petro Marko te Vlores, i cili u rehabilitua nga gjendja e amortizuar qe ishte, fale kembenguljes se Kryetarit te Bashkise z. Dritan Leli, i cili per 20 dite dhe nete me radhe braktisi zyren dhe u xhvendos ne teater duke drejtuar, udhezuar dhe mbikqyrur te gjitha punimet, si nje sfide me kohen.

Dhane kontributin e tyre disa biznese te qytetit dhe sot Teatri Petro Marko ka nje skene dhe nje salle komode.

Merrnin pjese personalitete te kultures ne qytet, aktor nder vite, artedashes te shumte, regjisor skenograf e muzikant.

Mbremja u moderua nga regjizori Roland Minga dhe aktori Artan Islami. U ngjiten ne skene disa nga aktoret me te njohur te ketij teatri si, Nderi i Kombit Bujar Asqeriu, Kristaq Skrami, Albert Minga, Leka Bungo, Lavdie Bisha, Resmie Ruci, Kastriot Collaku, Ilirjan Ali, Vladimir Abili, Artur Dhamo, dramaturgu i njohur Bashkim Kozeli, etj. Takimin e hapi Drejtori Teatrit Petro Marko Sokol Toto.

Pershendeten kryetari i bashkise se Vlores z. Dritan Leli. Pershendeten mbremjen jubilare me kenge Artur Dhamo, Viktor Tahiraj, Kastriot Tusha dhe Josif Gjipali.

Ne fund kryebashkiaku Drital Leli vleresoi disa nga aktoret dhe Punonjesit e teatrit me titullin, Mirenjohja e Qytetit te Vlores. Mbi fasaden e Teatrit ishte shpalosur nje flamur gjigant ne vigjilje te 110 vjetorit te Pavaresise. Kryebashkiaku Leli u deklaroi te pranishmeve se Bashkia e Vlores merr persiper kthimin e varrit te Petro Markos ne Dhermi te Himares ne varr monumental!

 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate”, nata e dytë me dhjetra grupe artistike nga Konispoli, Saranda, Delvina, si dhe nga mbarë Shqipëria dhe Kosova

Për dy netë radhazi, me nismën e bashkisë së Konispolit dhe mbështetjen e Këshillit të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Në Pallatin e Kulturës “Labëria”, u zhvillua faza finale e festivalit “Gurra Folk Fest”, edicioni i VI

Për të gjashtin vit radhazi, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë, në koordinim me Drejtorinë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Përkujtohet Kuvendi i Besës në Senicë

Në fshatin Senicë, të njohur si “ballkon” i krahinës së Rrëzomës, 254 vite më parë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Këngëtari grek u kërkon falje shqiptarëve: Faleminderit shumë! Disa herë Greqia ju ka lënduar

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më të mirë të vitit

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më…

LEXO ME SHUME