Categories Kulture

U festua 60 vjetori i Teatrit Petro Marko të Vlorës, Merrnin pjesë personalitete të kulturës në qytet, aktor nder vite, artedashes te shumte

U festua 60 vjetori i Teatrit Petro Marko te Vlores, i cili u rehabilitua nga gjendja e amortizuar qe ishte, fale kembenguljes se Kryetarit te Bashkise z. Dritan Leli, i cili per 20 dite dhe nete me radhe braktisi zyren dhe u xhvendos ne teater duke drejtuar, udhezuar dhe mbikqyrur te gjitha punimet, si nje sfide me kohen.

Dhane kontributin e tyre disa biznese te qytetit dhe sot Teatri Petro Marko ka nje skene dhe nje salle komode.

Merrnin pjese personalitete te kultures ne qytet, aktor nder vite, artedashes te shumte, regjisor skenograf e muzikant.

Mbremja u moderua nga regjizori Roland Minga dhe aktori Artan Islami. U ngjiten ne skene disa nga aktoret me te njohur te ketij teatri si, Nderi i Kombit Bujar Asqeriu, Kristaq Skrami, Albert Minga, Leka Bungo, Lavdie Bisha, Resmie Ruci, Kastriot Collaku, Ilirjan Ali, Vladimir Abili, Artur Dhamo, dramaturgu i njohur Bashkim Kozeli, etj. Takimin e hapi Drejtori Teatrit Petro Marko Sokol Toto.

Pershendeten kryetari i bashkise se Vlores z. Dritan Leli. Pershendeten mbremjen jubilare me kenge Artur Dhamo, Viktor Tahiraj, Kastriot Tusha dhe Josif Gjipali.

Ne fund kryebashkiaku Drital Leli vleresoi disa nga aktoret dhe Punonjesit e teatrit me titullin, Mirenjohja e Qytetit te Vlores. Mbi fasaden e Teatrit ishte shpalosur nje flamur gjigant ne vigjilje te 110 vjetorit te Pavaresise. Kryebashkiaku Leli u deklaroi te pranishmeve se Bashkia e Vlores merr persiper kthimin e varrit te Petro Markos ne Dhermi te Himares ne varr monumental!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Njihuni me “Sofrën e Zotit” guri që po çmend të huajt në Vlorë

“Guri me qiell” është atraksioni më i madh i natyrës në vendin tonë.Për nga mënyra…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME