Categories Lajme

Mbappe ‘në formë të mirë’ për ndeshjen kundër Real Sociedad

Trajneri i Paris Saint-Germain, Luis Enrique tha të martën se ai pret që Kylian Mbappe të mos pengohet nga një goditje e fundit në kyçin e këmbës kur skuadra e tij përballet me Real Sociedad në ndeshjen e parë të 1/16-tës së Ligës së Kampionëve.

Mbappe u la pushim në fitoren e PSG-së në Ligue 1 ndaj Lille në fundjavë për t’u siguruar që ai ishte plotësisht i gatshëm për ndeshjen e së mërkurës kundër La Real në Parc des Princes.

“Kur një ekip ka një lojtar në nivelin e Kylian Mbappe, sa më shumë të luajë, aq më mirë është për skuadrën”, tha Luis Enrique në një konferencë për shtyp para ndeshjes.

“Ai mund të kishte luajtur katër ditë më parë, por nuk ia vlente rreziku”.

PSG po kërkon të shmangë një dalje të tretë radhazi në 1/16 nga Liga e Kampionëve. Mbappe ka shënuar 30 gola për klubin në të gjitha garat këtë sezon dhe bashkëlojtari Fabian Ruiz është i bindur se do të jetë i gatshëm.

“Jam i sigurt se Mbappe do të ketë një ndeshje të shkëlqyer.Ai mori një goditje, por u stërvit dje dhe sot është në formë të mirë për të luajtur”, tha mesfushori i Spanjës, Ruiz

Mbappes i skadon kontrata me kampionët francezë në qershor dhe është lidhur shumë me kalimin më në fund te Real Madrid. Por Luis Enrique refuzoi të shqyrtojë nëse ndeshja kundër Sociedad mund të rezultojë të jetë ndeshja e fundit e Mbappe në Ligën e Kampionëve në Parc des Princes.

“Ndeshja e fundit e mundshme? Jo. Nuk është ashtu si e ndiej dhe prandaj nuk ndjej as gëzim as trishtim, është punë si zakonisht,” tha ai.

Real Sociedad synon të arrijë në çerekfinale për herë të parë që nga viti 1983, pasi përfundoi në krye të Grupit D përpara Interit.

Ish-lojtari i Real Betis, Ruiz paralajmëroi PSG-në të mos i nënvlerësojë kundërshtarët e tyre pasi shmangu Manchester Cityn, Real Madridin dhe Bayern Munich në short, pavarësisht se përfundoi i dyti në grupin e tyre pas Borussia Dortmund.

“Unë jam mjaft i njohur me Real Sociedad. Ata janë një ekip i organizuar, ata ushtrojnë shumë presion dhe duan të kenë topin dhe të përdorin kundërpresing, dhe ata e bëjnë atë shumë mirë,” tha ai.

“Nesër është një ndeshje shumë e rëndësishme për ne, por atmosfera në grup mbetet e njëjtë — ka emocione, por në të njëjtën kohë ne mbetemi të qetë dhe të përqendruar.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME