Categories Lifestyle

Si ta përdorni xhelin e aloe verës kundër djegieve në shtëpi

Xheli i Aloe Verës është shumë efikas kundër djegieve të lëkurës. Ai ka aftësi freskuese dhe qetësuese por edhe nxit formimin e shtresave të reja të lëkurës.

Ky xhel është veçanërisht efikas në djegien e shkallës së parë, pra djegiet e lehta, që dëmtojnë shtresën e jashtme të lëkurës.

Xheli i aloe verës është alkalin, i pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë.

Atë mund ta vendosni direkt në zonën e djegur ose ta përzieni me përbërës të tjerë të kuzhinës.

Më poshtë do të mësoni në këtë artikull të AgroWeb.org për mënyrat më të mira të përdorimit të xhelit të aloe verës kundër djegieve.

Direkt në lëkurë

Mbajeni zonën e djegur të lëkurës nën ujë të ftohtë e të rrjedhshëm për 10-15 minuta.

Më pas lyejeni zonën me xhelin e aloe verës, që e merrni direkt nga gjethja e prerë.

Pas pesë minutash vendosni një shtresë të dytë dhe pas 10 minutash një shtresë të tretë të xhelit.

Përzierja me mjaltë

Mjalti njihet për aftësitë shëruese dhe qetësuese të djegieve.

Ai lufton inflamacionin dhe bakteret.

Përzieni çerek filxhani çaji me mjaltë, një lugë gjelle me xhel aloe vera dhe një lugë gjelle me vaj arre kokosi.

Përpara aplikimit lyejeni pak lëkurën me një napë të lagur me uthull molle që të rikthehet ekuilibri i i pehashit të lëkurës.

Përzierja me lavandë

Vaji i lavandës ndihmon në qetësimin dhe shërimin e zonës së djegur.

Përzieni një lugë gjelle me xhel aloe vera me 10 pika vaj esencial lavande.

Pasi ta keni përzier, aplikojeni rregullisht në lëkurë.

Përzierja me vajin e lule kumakut

Vaji i Lule Kumakut qetëson lëkurën e djegur dhe përshpejton shërimin.

Përzieni 6 pika me vaj lule kumaku, 10 ml vaj ulliri, 10 ml glicerinë, 20 ml lëng aloe vera.

Aplikojeni masën e krijuar në lëkurë rregullisht.

Përbërësit gjenden në farmaci.

Përzierja me vajin e arrës Së kokosit

Vaji i arrës së kokosit ndihmon në rigjenerimin e qelizave të lëkurës.

Përzieni dy lugë gjelle me xhel aloe vera, një lugë gjelle me shafran indie, një lugë gjelle me mjaltë dhe gjysëm filxhani çaji me vajin e arrës së kokosit.

Përziejini përbërësit së bashku dhe masën e përfituar vendoseni në zonën e djegur./AgroWeb

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME