Categories Lajme

Rama me Tony Blair në Dubai/ ‘Me teknologjinë bëjmë kapërcime në të ardhmen! Duhen sisteme që mbajnë njerëzit në fre’

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në Dubai në Samitin Global të Qeverisjes për rolin e teknologjisë në adresimin e sfidave qeverisëse. Paneli drejtohet nga ish-kryeministri britanik Tony Blair.

Rama dhe Blair diskutuan mbi aspektet teknologjike që Shqipëria po aplikon për zhvillimin e vendit dhe avancimin në anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Rama u shpreh se me teknologjinë mund të kapërcejmë në të ardhmen. Është bërë e mundur heqja e sporteleve dhe rradhëve të gjata dhe kryeministri shtoi se duhen ngritur sisteme që mbajnë njerëzit në fre.

Rama: Dolëm nga një terr shumë i gjatë. Ishim krejt të izoluar, na thuhej se ishim i vetmi vend i vërtetë komunist. Kështuqë ishim tërësisht të vetmuar me një varfëri që sot duket e pamundur edhe të merret me mend. Kur hymë në epokën e ndërtimit të institucioneve demokratike ajo që mësuam me mundim është që sistemi mund të ndryshoj brenda ditëve por institucionet nuk ndërohen dot as për vite. Me teknologjinë mund të bësh një kapërcim në të ardhmen që është diçka që me zhvillmet e aktuale të invovacionit do të ishte e pamundur.

Blair: Ajo që po bëni është të ndërtoni një strukturë digjitale. Na folni diçka për elementet e ndryshme se si po e sillni këtë revolucion digjital në vend.

Rama: Së paku gjithsecili mund të ketë dëgjuar diçka këto 30 vjet që është një vend që vuan nga krimi dhe korrupsioni, një pjesë e madhe ka qenë e vërtetë, një pjesë tjetër ka qenë e fryrë. Por kur duhet të ndërtohet një shtet moedern duhet të mbështetesh tek njerëzit. Por nuk është mjaftueshëm sepse siç edhe është thënia nuk janë njerëzit që korruptojnë sistemin por sistemi që korrupton njerëzit. Duhen sisteme që mban njerëzit në fre. Teknologjia nxjerr nga tabloja ndërmjetësin dhe bën të mundur pasjen e një sistemi që lidhet me njerëzit. Kemi ndyrshuar mënyrën e shërbimeve publike. Për çdo dokument duhet të mbaje rradhë të gjata në sportel në kushte të këqija. Tashmë është digjitalizuar nuk ka më sportele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME