Categories Lajme

Takim me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe komitetin e turizmit

Takimi me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe komitetin e turizmit ku u adresuan disa prej problematikave të operatorëve turistik lokal dhe u përcaktuan prioritetet.

Lista e kërkesave të drejtuara në ministri:

  1. Reabilitimi i aksit Vlore- Orikum( rikthimi në gjendjen e mëparshme).

2.Vënia në funksion e impiantit të ujravë të zeza dhe të ujit të pijshëm.

3.Koordinimi mes Bashkisë dhe Agjensisë së Bregdetit për menaxhimin dhe shpërndarjen e plazheve dhe rishikimin e ligjit për vrojtuesve të plazhit.

4.Zgjidhja e çështjeve të transportit publik, zgjerimi i shërbimit në zonën të tjera dhe shtyrja e orarit të shërbimit në sezon deri në orën 24.00

5.Kërkesë për forcimin e kontrolleve për sektorin e dhomave që jepen me qera të paliçensuara si mjeteve të paliçensuara të transportit detar.

  1. Përshtatja e plazhit të vjetër si zonë plazhimi, sistemimi i kanalit të ujrave të zeza si dhe ndalimi i Qarkullimit të automjeteve në rere në anë të detit, të të gjitha llojeve dhe tonazheve ( plazhi vjetër kryesisht)

7.Kërkesë për trasparencë në përcaktimin e afateve për investimin e sheshit të Skelës dhe përcaktimin e vendqëndrimit të autobusëve.

  1. Zgjidhja e furnizimit me energji elektrike në zonën Radhimë -Orikum.

9.Ndalimin e punimeve gjatë sezonit turistik në sheshin e Flamurit .

  1. Reduktimin e prezencës policore në Lungomare, para dyerve të lokaleve, në sezon pasi krijon impakt negativ te turistët e huaj.

Kërkesa në planin afatgjatë:

1.Menaxhimi dhe sistemimi i mbetjeve urbane ne zonat e plazheve.

2.Krijimi i hapesirave urbane (qofte edhe me pagese) per parking gjate gjithe sezonit veror por edhe atij dimeror.

3.Menazhimi i trafikut duke ridizenjuar zonat me trafik te renduar si dhe paisja me sinjalistike te shtuar.

4.Rishikimin e Planin Urbanistik të Radhimës dhe rrugor.

Përfshirjen e fshatit Radhime ne zonat me perparesi turistike duke shfrytezuar ndertimet aktuale, reabilitimin e tyre ne funksion te turizmit rural.

  1. Perfshirjen e te gjithe operatoreve në projekte zhvillimor afatgjatë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Djali i madh thuri planin! Vrasja dhe groposja e Pëllumb Metës nga tre fëmijët, zbulohet motivi i krimit. Hyseni i premtoi Hygertës se nëse merrte autorësinë…

21:59 – 03.03.24gsh Hetuesit në Durrës po kalojnë në sitë të imët të gjithë elementët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përgatituni për një javë me shi dhe borë, ja si do të jetë moti për 5 ditët e ardhshme

Vendi ynë gjatë kësaj jave do të dominohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Lushnjë, makina përplas një endacak dhe largohet me shpejtësi nga vendngjarja

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Tre urat – Garbjan,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosen me armë zjarri dy të rinj shqiptarë në Itali

Dy të rinj shqiptarë, të dy 26 vjeç, janë plagosur me armë zjarri në Itali,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpërthimi në biznesin e deputetit socialist të Lushnjes, ish-drejtoresha e Tatimeve: Ky është krim shtetëror

Para dy ditësh në Lushnjë ndodhi një shpërthim, ku humbën jetën babë e bir dhe…

LEXO ME SHUME